Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Do 30 tys. nowych miejsc pracy w przemyśle winiarskim w UK

Do 30 tys. nowych miejsc pracy w przemyśle winiarskim w UK
Brytyjski przemysł winiarski przeżywa dynamiczny wzrost. (Fot. Getty Images)
Przemysł winiarski w Wielkiej Brytanii ma przed sobą świetlaną przyszłość. Szacuje się, że do 2040 r. wykreuje 20-30 tys. nowych miejsc pracy, dając tym samym znaczący impuls brytyjskiej gospodarce - wynika z raportu WineGB.
Reklama

Organizacja zaznacza, że dzięki turystyce branża może wygenerować dodatkowe 658 mln funtów, ponieważ "winnice starają się przyciągnąć gości spoza Wielkiej Brytanii".

"Aby przygotować się na napływ turystów z kraju i zagranicy, winnice tworzą restauracje winiarskie, sale degustacyjne i inne nowe udogodnienia" - czytamy w raporcie WineGB.

W ubiegłym roku branża cieszyła się rekordowymi "żniwami" - wyprodukowano wówczas wino o wartości 15,6 mln funtów, co w porównaniu do 2017 r. stanowi 130-procentowy skok.

Według WineGB , na Wyspach jest około 70 tys. akrów ziemi nadającej się do uprawy winorośli. (Fot. Getty Images)

Największą popularnością cieszyły się wina angielskie i walijskie, które w 2018 r. trafiły do 40 krajów. Szczególnie dobrze radziły sobie w USA i Skandynawii, gdzie stanowiły 65 proc. całego eksportu - dowiadujemy się ze strony Thedrinksbusiness.com.

W ciągu ostatnich 10 lat obszar upraw winorośli w Wielkiej Brytanii wzrósł o 160 proc., a na horyzoncie widać jeszcze większy potencjał. Według WineGB, na Wyspach jest około 70 tys. akrów ziemi nadającej się pod uprawę winorośli, a przy obecnym tempie wzrostu do 2040 r. Wielka Brytania mogłaby produkować 40 milionów butelek wina.

"2018 rok był kamieniem milowym dla branży. Nasze dane liczbowe przedstawiają nie tylko znaczące tempo wzrostu, ale też świetne prognozy na kolejne lata" - podkreśla Simon Robinson, prezes WineGB. "Jest to obecnie dobrze prosperujący i pewny brytyjski przemysł, z którego możemy być dumni" - podsumował.

Obecnie w Wielkiej Brytanii działa ponad 500 plantacji winorośli i 165 miejsc, w których produkuje się wino. Sektor zatrudnia ok. 2 tys. osób.

 

  Komentarze


  • Marek
   23 marca, 15:01

   Dobry żart w u.k nie jest oplaca się pracować stwierdziłem to po pięciu latach pracy wyjechałem 6miesiecy temu do Niemczech i mam dużo lepszy standard życia mieszkania tańsze horobowe płatne milsi ludzi nie muszę już oglądać bezebnych angoli 😅 a co najważniejsze bliżej do Polski 😎 i to tak straciłem 5lat życia 😯

  • Dan
   23 marca, 21:00

   Za £7.83? 🤣
   @Marek - tak, moim zdaniem rowniez w UK juz nie oplaca sie pracowac, a szczegolnie w Londynie i okolicach, gdzie ceny nieruchomosci i transportu sa astronomicznie wysokie...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama