Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Do 2040 r. pensja Polaka wyniesie 71 proc. zarobków Brytyjczyka

Do 2040 r. pensja Polaka wyniesie 71 proc. zarobków Brytyjczyka
Powiększająca się luka na rynku pracy w Polsce wywiera ogromną presję na wzrost wynagrodzeń. (Fot. Getty Images)
Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc., dzięki czemu polskie zarobki będą stanowić 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii - stwierdza raport firmy doradczej PwC. W jej ocenie, tak duża presja na płace przyspieszy automatyzację.
Reklama

Na potrzeby raportu "International Wage Projections to 2040" PwC przebadała 21 państw. Jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu pensji, Polska znalazła się na 5. pozycji, za Indiami, Malezją, Indonezją i Chinami. W tym samym czasie dużo niższy wzrost niż Polska zanotują Niemcy (41 proc.), Wielka Brytania (29 proc.), Stany Zjednoczone (22 proc.) czy Francja (21 proc.).

PwC podkreśla, że mimo tak szybkiego wzrostu płac w Polsce, w 2040 r. średnie miesięczne wynagrodzenie będzie niższe niż w dojrzałych gospodarkach. W Polsce zbliży się do 3 tys. dol., podczas gdy w Wielkiej Brytanii osiągnie poziom niemal 4 tys. dol., a w Korei Południowej niemal 5,5 tys. dol. Według danych GUS, w styczniu 2019 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 931,8 zł (ok. 1 300 dolarów), co oznacza wzrost o 7,5 proc. rok do roku.

"Powiększająca się luka na rynku pracy w Polsce wywiera ogromną presję na wzrost wynagrodzeń. Mówimy tu o pełnym przekroju zawodów, od tych najprostszych, poprzez bardziej zaawansowane, wymagające unikalnych kompetencji i umiejętności. Polscy pracodawcy konkurują już nie tylko pomiędzy sobą, ale też z firmami za granicą" - ocenia partner w PwC Piotr Łuba. Wskazuje jednocześnie, że wyjściem z tej sytuacji jest z jednej sytuacji wzrost wynagrodzeń, z drugiej zaś konieczność inwestowania w rozwiązania pracooszczędne, czyli w automatyzację procesów.

Według PwC, automatyzacja może nie tylko przynieść firmom korzyści w postaci oszczędności kosztowych i czasowych, ale także wyeliminować powtarzalne i rutynowe czynności, dając tym samym szansę na zwiększenie zaangażowania pracowników. Wcześniej wdrażana była głównie w firmach przemysłowych jako udoskonalenie i optymalizacja kosztowa procesów produkcyjnych, dziś transformacja dotyka wiele czynności biurowych oraz następuje automatyzacja części procesów sprzedażowych i kontaktu z klientami.

"Większość liderów biznesowych na świecie i w naszym regionie jest zgodna co do tego, że sztuczna inteligencja w istotny sposób zmieni sposób funkcjonowania biznesu i ich przedsiębiorstw. Nadal niewiele firm potrafi wdrażać tego typu rozwiązania, a jeszcze mnie rozumie ich pełen potencjał. Strategia polegająca na biernym obserwowaniu zachodzących zmian, w tej sytuacji oznacza po prostu utratę konkurencyjności. Już teraz w Polsce rozpoczynają się wdrożenia projektów wykorzystujących AI, które istotnie mogą zwiększyć rentowność firm" – podkreślił Piotr Łuba.

 

  Komentarze


  • Mirek London
   25 lutego, 11:36

   ".....Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc., dzięki czemu polskie zarobki będą stanowić 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii - stwierdza raport firmy doradczej PwC....."

   Tylko raport nie stwierdza, ze do 2040 roku srednie wynagrodzenie w UK zwiekszy sie o 200 % !

  • Michael
   25 lutego, 12:33

   haahah ale prognozy na 30 lat . czasem wystarczy kryzys europejski lub jakies konflikty i cała finansjera do góry nogami. mam znajomych co juz zarabiaja w polsce ok 80% tego co mogli by miec w uk

  • Krono
   25 lutego, 12:43

   W 2040? :D
   Cóż za fantastyczna i pozytywna wiadomosc dla młodzieży :D

  • Hahahaha
   25 lutego, 12:43

   Hahahahhahahhahhahahahah

  • Jaras
   25 lutego, 13:11

   Twardy brexit coraz bardziej prawdopodobny a kurs funcika również twardo do góry. Hmm? Czyżby prognozy pseudo znawców się miały niesprawdzic?Hmm?

  • THC
   27 lutego, 14:13

   Super. Kto jest w wieku okolo lat 30 teraz, dozyje podwyzek zaraz przed emerytura. Moze pisss wam da 13 dla emeryta. Hahahaha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama