Menu

Długość życia Szkotów przestaje się zwiększać

Długość życia Szkotów przestaje się zwiększać
Szkoci żyją najkrócej w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Przeciętna oczekiwana długość życia w Szkocji rośnie w najwolniejszym tempie od 70 lat i jest najkrótsza w całej Wielkiej Brytanii - alarmują eksperci.
Reklama

W ciągu dziesięcioleci po drugiej wojnie światowej nastąpił stały wzrost długości życia kobiet i mężczyzn. Jednak w ciągu ostatnich 7 lat Szkocja odnotowała najwolniejszy wzrost średniej długości życia od co najmniej 70 lat - informuje BBC.

Co więcej, Szkoci żyją najkrócej w Wielkiej Brytanii. Według National Records for Scotland (NRR), dziewczęta urodzone w Szkocji w okresie od 2015 do 2017 roku dożyją 81,1 lat. Średnia długość życia chłopców urodzonych w tym samym okresie wynosi 77 lat.

W Anglii średnia długość życia dziewcząt jest o dwa lata wyższa, a dla chłopców - o 2,5 roku.

Dziewczęta urodzone w Walii i Irlandii Północnej mogą żyć do ukończenia 82,3 lat. W przypadku chłopców liczby są podobne - 78,3 lat w Walii i 78,4 lat w Irlandii Północnej.

Raporty opublikowane przez NHS Health Scotland przedstawiają też ponury obraz przewidywanej długości życia w Szkocji. Wynika z nich, że Szkotki będą żyły tak długo, jak kobiety w Anglii dopiero w 2058 r, a mężczyźni - w 2045 r.

Nowe badania wykazały również, że w ubogich regionach kraju zaczęły rosnąć wskaźniki śmiertelności. Eksperci opisali to jako "niepokojący trend" i "światło ostrzegawcze" dla zdrowia publicznego.

Jak dotąd nie ma pewności, co jest przyczyną takiej sytuacji, jednak zdaniem niektórych naukowców wpłynęła na nią oszczędnościowa polityka rządu, w tym cięcia środków na opiekę społeczną.

 

  Komentarze


  • Leon
   10 lutego, 13:18

   Ale to propaganda i bzdura !!! w Szkocji o 100 % lebsze powietrze od Londynskiego Szkocja to sanatorium standar zycia jest zdrowszy i lebszy niz w smierdzacym alaondynie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.10.2019
  GBP 4.946 złEUR 4.285 złUSD 3.864 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama