Menu

Dla ZUS-u nie ma ratunku? "Zniknie za osiem lat"

Dla ZUS-u nie ma ratunku? "Zniknie za osiem lat"
ZUS jest bankrutem i nie da się go uratować - twierdzi Krystyna Iglicka-Okólska, demograf i wiceprezes partii Polska Razem. Jej zdaniem ZUS zniknie do 2022 r.
Reklama
Według profesor Iglickiej-Okólskiej, najlepszym wyjściem dla Polaków będzie emerytura obywatelska, która pozwoli na płacenie mniejszych składek. Iglicka-Okólska odniosła się też do sytuacji demograficznej i starzenia się społeczeństwa. Podkreśliła, że konieczne będzie zatrudnianie ludzi starszych, co wiąże się z podwyższeniem wieku emerytalnego.

„ZUS zbankrutuje w roku 2022 i totalnym absurdem są kolejne próby ratowania polityki fiskalnej naszego państwa poprzez np. próby ozusowania umów śmieciowych, które tak naprawdę doprowadzają tylko do większej elastyczności naszego rynku pracy i pomagają młodym ludziom funkcjonować tutaj, a nie na emigracji czy w szarej strefie – stwierdziła na antenie Radiowej Trójki Iglicka-Okólska.

"W obecnej sytuacji demograficznej, niezbędne jest także zatrudnianie ludzi starszych. Wiąże się to też z podwyższeniem wieku emerytalnego, chodzi o to, by dla starszych ludzi stosowano elastyczne formy pracy, potrzeba paktu międzypokoleniowego” - cytują dzisiaj profesor Iglicką-Okólską polskie media.

Zarzuty prof. Iglickiej odpiera prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk. W wywiadzie dla Polskiego Radia przyznał co prawda, że polskie społeczeństwo się starzeje, ale zapewnił, że bankructwo ZUS-owi nie grozi. To dlatego, że Zakład jest częścią finansów publicznych i jest dotowany przez budżet państwa.

ZUS-owi dostaje się najbardziej za przekazanie do Zakładu części obligacyjnej z Otwartych Funduszy Emerytalnych. W ten sposób do ZUS-u trafi 51,5 procent aktywów, głównie obligacji skarbowych, czyli 150 mld złotych.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama