Djokovic loses to Zverev at Olympics, ending Golden Slam bid

Novak Djokovic stracił dzisiaj szansę na upragnione złoto igrzysk... (Fot. Getty Images)
There will be no Golden Slam for Novak Djokovic. The top-ranked Serb lost to Alexander Zverev of Germany 1-6, 3-6, 6-1 Friday in the semifinals of the tennis tournament at the Tokyo Olympics.

Lider światowego rankingu, który wcześniej w tym sezonie wygrał Australian Open, French Open i Wimbledon, stracił szansę na tzw. Złoty Szlem. Składają się na niego zwycięstwa w czterech turniejach wielkoszlemowych oraz w igrzyskach. Do jego skompletowania tenisiście z Belgradu brakowało triumfów w Tokio i w US Open, który odbędzie się w Nowym Jorku na przełomie sierpnia i września.

Jedyną zawodniczką w historii tenisa z pięcioma zwycięstwami w tych imprezach w jednym sezonie była Niemka Steffi Graf w 1988 roku.

Początek spotkania nie wskazywał, że "Djoko" może mieć kłopoty. Pierwszą partię wygrał w 38 minut, oddając rywalowi tylko jednego gema. W drugiej przełamał serwis Niemca, wyszedł na 3:2 i wydawało się, że ma mecz pod kontrolą. Wtedy jednak w grze Serba coś się zacięło, zaczął się mylić, nie grał tak pewnie i agresywnie jak wcześniej, a Zverev zaczął błyskawicznie odrabiać straty.

Do końca partii nie oddał już zwycięzcy 20 imprez wielkoszlemowych ani jednego gema i wyrównał stan spotkania na 1:1. W trzecim secie Niemiec nie zwalniał tempa. Świetnie serwował, kończył wymiany z głębi kortu, a faworyt nie potrafił go w żaden sposób "ugryźć". Jedynego gema Serb, który raz wyglądał na zmęczonego, by za chwilę rzucać emocjonalne uwagi w stronę publiczności, wygrał przy 0:4, ale rywal nie wypuścił już meczu z garści.

Porażka Djokovica z rozstawionym z "czwórką" Zverevem była pierwszą po serii 22 zwycięstw, które zaowocowały m.in. triumfami w Wielkim Szlemie w Paryżu i na londyńskiej trawie, oraz dopiero czwartą w tym sezonie. W połowie maja uległ Hiszpanowi Rafaelowi Nadalowi w finale imprezy ATP w Rzymie, a wcześniej uległ Rosjaninowi Asłanowi Karacewowi w Belgradzie i Brytyjczykowi Danielowi Evansowi w Monte Carlo.

Jedyny do tej pory olimpijski medal 34-letniego Djokovica to brąz w singlu w jego debiucie w igrzyskach w 2008 roku w Pekinie. W Tokio będzie miał jeszcze szansę w mikście, w którym w parze z Niną Stojanovic jeszcze w piątek w półfinale zagrają z przedstawicielami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Karacewem, którzy rundę wcześniej wyeliminowali Igę Świątek i Łukasza Kubota.

24-letni Zverev, piąty obecnie w klasyfikacji tenisistów, choć od kilku lat należy do światowej czołówki, to wciąż czeka na spektakularny sukces. W Wielkim Szlemie raz osiągnął finał - US Open 2020, a kilka razy był w półfinałach.

W niedzielnym finale pochodzący z Hamburga zawodnik, który po ostatniej piłce pojedynku z Djokovicem nie krył łez szczęścia, zmierzy się z Karenem Chaczanowem z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie faworytem. Może zostać pierwszym niemieckim mistrzem olimpijskiego w singlu mężczyzn.

Tokio: Djokovic potwierdził start, ma szansę na "Złotego Szlema"

Organizatorzy US Open: Osaka, Djokovic, Nadal i Federer na starcie

Kluczowe nazwiska w Tokio: Biles, Djokovic, Włodarczyk, polscy siatkarze