Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dell: Polskie firmy bazują na starych technologiach

Dell: Polskie firmy bazują na starych technologiach
Polskie firmy rozwijają się niedostatecznie pod względem technologii - oceniono w raporcie. (Fot. Getty Images)
W Polsce małe i średnie firmy wciąż w niewielkim stopniu adaptują rozwiązania bazujące na nowych technologiach, mają też niski poziom wiedzy dotyczącej cyfrowej transformacji - ocenił dyrektor Dell Technologies Polska Dariusz Piotrowski.
Reklama

Według Piotrowskiego, zmienia się natomiast podejście sektora publicznego do cyfryzacji, coraz bardziej widoczne są także braki kadrowe, jeśli chodzi o specjalistów IT.

Firma Dell Technologies regularnie monitoruje zachodzący na rynku proces cyfrowej transformacji. Częścią tej strategii jest przygotowany we współpracy z Intelem raport "Digital Transformation Index". Najnowsze badania DTI przeprowadzono na grupie ponad 4500 firm z regionów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, wśród których znalazło się 100 firm z Polski.

Wyniki prezentowane w raporcie wskazują, że w najszybszym tempie w erę cyfrową wchodzą kraje rozwijające się, które zdołały wyprzedzić transformację w krajach rozwiniętych. W podsumowaniu za 2018 r. miejsce na podium zajęły odpowiednio: Turcja, RPA oraz Portugalia.

Badanie dzieli także przedsiębiorstwa z danych krajów na grupy o różnym poziomie integracji nowych technologii z działaniami firmy.

5 proc. przedsiębiorstw z Polski to "liderzy transformacji". 24 proc. polskich firm adaptuje nowe rozwiązania z dziedziny cyfryzacji i ma zaawansowane plany w zakresie cyfrowej transformacji. 37 proc. rodzimych firm podchodzi do cyfryzacji ostrożniej, planując stopniowe zmiany. Pozostałe 34 proc. należy zaś do dwóch ostatnich kategorii - cyfrowych "naśladowców" i "spóźnialskich" z ograniczonymi inwestycjami lub bez żadnych planów obejmujących cyfryzację biznesu - stwierdza raport.

"W Polsce krajobraz cyfrowej transformacji jest dość zróżnicowany. Z jednej strony istnieją segmenty rynku, które są bardzo dobrze zinformatyzowane i zdigitalizowane: na pewno należy do nich sektor finansowy, telekomunikacyjny i duże podmioty reprezentujące inne branże. Jednak jeżeli spojrzymy szerzej na polską gospodarkę, to nadal mamy dużo do zrobienia w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, w których wiedza i stopień zaawansowania transformacji są niestety wciąż na stosunkowo niskim poziomie" - ocenił dyrektor generalny Dell Technologies Polska Dariusz Piotrowski.

"Polskie PKB jest w większości tworzone przez mniejsze podmioty. Myślę, że kluczowe jest podejmowanie wielu działań edukacyjnych, które pozwolą wszystkim uświadomić sobie, jak wielkie możliwości daje nowoczesne przetwarzanie danych i dobra infrastruktura IT" - zaznaczył menedżer.

Według firmy Dell Technologies, warunkiem cyfrowej transformacji jest zapewnienie zaplecza ekspertów z dziedzin STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Rozwój sektora IT jest jednak wciąż wstrzymywany przez braki kadrowe.

"Pracowników w branży IT brakuje, a nasze zapotrzebowanie ciągle się zwiększa. Potrzebujemy coraz bardziej wyspecjalizowanych zawodów w tej dziedzinie: osób, które zajmą się wyłącznie bezpieczeństwem sieci, budowaniem infrastruktury (tzw. data-miningiem), tworzeniem oprogramowania czy projektowaniem dużych rozwiązań" - zauważył dyrektor generalny Dell Technologies Polska.

Jak ocenił, zmienia się także podejście sektora publicznego do cyfryzacji?

"W działach IT jest naprawdę wielu ludzi z pasją, którzy chcą zmieniać rzeczywistość. Jest wiele projektów udostępnianych są obywatelom, jak chociażby rozliczanie podatków w programie e-PIT czy cyfryzacja zasobów: archiwów państwowych czy ksiąg wieczystych. Jednak wiele jest jeszcze do zrobienia (…) Chodzi przede wszystkim o zwiększanie świadomości, jak ważne jest podążanie za rozwojem, zwłaszcza wśród przedstawicieli administracji publicznej. Infrastruktura starzeje się dziś w bardzo szybkim tempie, a projekt zrobiony 10 lat temu może korzystać z oprogramowania narażonego na ataki, dlatego powinien być poddawany bieżącej aktualizacji" - wskazał.

 

  Komentarze


  • AndreUK
   24 marca, 07:02

   Jak w administracji siedza same komuchy i komuszki dopoki oni nie odejda dalej bedzie zacofanie i niesprawiedliwosc w zatrudnianiu.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama