Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dar Młodzieży zakończył w Gdyni Rejs Niepodległości

Dar Młodzieży zakończył w Gdyni Rejs Niepodległości
Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. (Fot. Facebook/Salvatti.pl Foundation)
Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział budowę nowego żaglowca.
Reklama
Reklama

"W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program – program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży. I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli" – oświadczył Grabarczyk podczas uroczystości powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki.

Pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaproponował, aby nowy szkolny żaglowiec nazywał się "Dar Narodu" albo "Dar Polski".

Gróbarczyk zwracając się do młodej załogi Daru Młodzieży, powiedział, że są "nową falą ludzi morza, gospodarki morskiej, rozwoju tej branży". "Ta branża jest dla nas niezwykle ważna, ona musi być i będzie kołem zamachowym całej gospodarki polskiej. Przywiązujemy do tego ogromną wagę. I dzisiaj to zadanie na was będzie spoczywać. Ale popłynęliście też w świat, aby powiedzieć światu, że Polska jest morska i morską pozostanie, i nikt tego nie zmieni. I zaznaczyliście naszą obecność w świecie" – podkreślił. 

Dar Młodzieży będzie miał następcę. (Fot. Facebook/Salvatti.pl Foundation)

W czasie rejsu przez pokład Daru Młodzieży przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Załoga była zmieniana osiem razy.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W trakcie 313 dni rejsu jednostka przepłynęła ok. 37 tysięcy mil morskich.

W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty przyjął uczestników rejsu na prywatnej audiencji.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: armator żaglowca Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama