Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Dar Młodzieży" zakończył wizytę w Londynie

"Dar Młodzieży" zakończył wizytę w Londynie
STS "Dar Młodzieży" to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B-95, Akademii Morskiej w Gdyni, następca "Lwowa" i "Daru Pomorza". (Fot. Piotr Apolinarski)
Dzisiaj rano żaglowiec 'Dar Młodzieży', który opływa świat dookoła w ramach Rejsu Niepodległości, zakończył swoją trzydniową wizytę w Londynie, w ramach której stolicę Wielkiej Brytanii odwiedził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Reklama

Podczas swojego pobytu w Londynie statek był miejscem licznych spotkań, których kulminacją było przyjęcie dla touroperatorów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, dziennikarzy turystycznych, Polonii oraz kombatantów, organizowane przez Ambasadę RP w Londynie i Polską Organizację Turystyczną. W ramach wydarzenia odbyła się prezentacja polskich szlaków kulinarnych, połączona z degustacją lokalnych polskich produktów.

"Polska i Wielka Brytania posiadają długą tradycję współpracy morskiej. Dziś gromadzimy się tutaj, w Londynie, nadbrzeżu nadbrzeży, jak napisał polsko-brytyjski pisarz Joseph Conrad. Nie mogę wyobrazić sobie lepszego miejsca, aby dodać kolejny rozdział do naszej wspólnej historii morskiej" – podkreślił Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki witając gości na przyjęciu.

Podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii minister Gróbarczyk spotkał się z ministrem transportu UK Chrisem Graylingiem, aby poruszyć kwestie wpływu Brexitu na współpracę Polski i Wielkiej Brytanii w dziedzinie gospodarki morskiej oraz w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), a także strategii brytyjskiego ministerstwa transportu Maritime 2050.

"Dla nas głównym celem jest rozwój infrastrukturalny portów, ugruntowanie ich znaczącej pozycji i zabezpieczenie na przyszłość stabilnego rozwoju" – zauważył minister Gróbarczyk podczas spotkania z polskimi mediami na pokładzie żaglowca.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki (po lewej) podczas wizyty na polskiej fregacie. (Fot. Piotr Apolinarski)

Minister otworzył również seminarium biznesowe "Polskie porty bramą do Europy Środkowo-Wschodniej w dobie Brexitu", w którym wzięli udział przedstawiciele polskich i brytyjskich firm sektora portowego, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller oraz przedstawicielstwa polskiego Ministerstwa Finansów i Brytyjskiego Urzędu Celno-Skarbowego (HMRC).

"Mówi się, że Brexit jest wielką niewiadomą, jednak my widzimy tu szansę na wzmocnienie współpracy między naszymi portami" – ocenił podczas spotkania minister Gróbarczyk.

W poniedziałek na pokładzie „Daru Młodzieży” odbyło się spotkanie z Polonią i kombatantami w Wielkiej Brytanii, podczas którego Otton Hulacki decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał akt mianowania na stopień podpułkownika z rąk p.o. attaché obrony Ambasady RP w Londynie Norberta Czerbniaka.

Podczas trzydniowego pobytu w Londynie żaglowiec był codziennie dostępny dla zwiedzających w wyznaczonych godzinach.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano specjalny rejs dookoła świata. W rejsie bierze udział 1000 młodych osób podzielonych na 6 zmian. (Fot. Piotr Apolinarski)

Londyn był ostatnim przystankiem „Daru Młodzieży” na trasie „Rejsu Niepodległości”, zorganizowanego w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i promocji Polski za granicą. Podczas trwającej 10 miesięcy podróży „Dar Młodzieży” zawinął do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu, Dżakarty, Singapuru, Osaki i Los Angeles. W wyprawie wzięło udział blisko 1 000 adeptów sztuki żeglarskiej. „Dar Młodzieży” zakończy swój rejs 28 marca w Gdyni.

„Dar Młodzieży” – wizytówka polskiej żeglugi, przemysłu okrętowego i szkolnictwa morskiego, opuszczając Londyn dzisiaj rano, minął na Tamizie, na wysokości dzielnicy Woolwich, dwie nowe wizytówki polskiego przemysłu okrętowego – zbudowane w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, nowoczesne promy dwustronne z napędem hybrydowym – "Ben Woollacott" i "Dame Vera Lynn".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama