Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dar Młodzieży" is undergoing refurbishment before a cruise around the world

"Dar Młodzieży" is undergoing refurbishment before a cruise around the world
"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. (Fot. Getty Images)
'Dar Młodzieży' is going through Nauta shipyard in Gdynia, review and refurbishment before a cruise around the world, in which he will set off in May. The sailing ship has already completed work on the underwater part of the hull. On Monday, it was docked: further work will be carried out on the water.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. W maju, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy w specjalny rejs dookoła świata. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Dwa tygodnie temu fregata trafiła do gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta". Jak wyjaśniła pełnomocnik ds. mediów rektora Akademii Morskiej w Gdyni, Agnieszka Czarnecka, żaglowiec przechodzi prace konserwacyjno-remontowe przygotowujące do długiego rejsu. Czarnecka zaznaczyła, że przygotowania zbiegają się w czasie z - wymaganą przepisami, cykliczną procedurą - przeglądem potwierdzenia klasy.

Pełnomocnik poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni żaglowiec przeszedł w doku dokładne oględziny i remont części podwodnej kadłuba. Został on oczyszczony i pokryty kilkoma warstwami farb zabezpieczających przed korozją, a także przed porostami.

Czarnecka wyjaśniła, że czasie pobytu jednostki w doku wymieniono fragmenty rurociągów, elementy poszycia nadbudówek i międzypokładów. Zdemontowano też, oczyszczono, zakonserwowano, pomalowano i powtórnie zamontowano wał śrubowy ze śrubą napędową, trzon steru, płetwę sterową, kotwice i łańcuchy kotwiczne. Oczyszczono i zakonserwowano również zbiorniki paliwa i słodkiej wody. Podobne prace przeszedł także jeden z silników głównych żaglowca, a będą one kontynuowane po wydokowaniu żaglowca. W planie jest też przebudowa i modernizacja chłodni statku.

Po wydokowaniu zaplanowano też przegląd i ewentualne naprawy olinowania stałego oraz mocowania rei do masztów. Podobne prace czekają też m.in. kabestany, windy i łańcuchy zainstalowane na żaglowcu.

"Ważnym fragmentem prowadzonych prac będzie kompleksowa wymiana stosowanych na statku olejów na biodegradowalne oleje nowej generacji wraz z wymianą i montażem dostosowanych do nich uszczelek" – poinformowała też w komunikacie Czarnecka dodając, że prace te mają zagwarantować spełnienie "ostrych rygorów ochrony środowiska, obowiązujących na wodach i w portach Północnej Ameryki, dokąd fregata popłynie w ramach rejsu dookoła świata". "By wypełnić te najwyższe normy, zamontowane zostaną także, najnowszej generacji, systemy oczyszczania ścieków i fekaliów" – dodała pełnomocnik.

W "Rejs Niepodległości" żaglowiec wypłynie z Gdyni 20 maja. Uczestnicy rejsu zostaną wybrani w konkursie, który został ogłoszony w końcu ub.r. Załogę – obok zwycięzców konkursu, stanowić będą studenci akademii morskich oraz młodzi ludzie z różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, zaangażowani na rzecz innych w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie.

W ciągu dziewięciu miesięcy "Dar Młodzieży" ma dopłynąć do Panamy, gdzie będzie miała miejsce kolejna edycja Światowych Dni Młodzieży. W każdym z portów, do których zawinie po drodze, odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Organizatorem wyprawy są Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement