Daniel-Andre Tande wraca do rywalizacji na skoczni

Tande to jeden z czołowych skoczków narciarskich ostatnich lat. (Fot. Adam Pretty/Bongarts/Getty Images)
Mistrz świata w lotach narciarskich z 2018 roku Norweg Daniel Andre Tande wraca do rywalizacji po fatalnym wypadku w marcu w Planicy. W najbliższy weekend w Oslo wystartuje w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego.

"Oslo to najlepsze miejsce na powrót. Nie mogę się już doczekać" - przyznał 27-letni skoczek z Narviku.

Do wypadku doszło 25 marca na mamuciej skoczni w Planicy. Tande zaraz po wyjściu z progu stracił równowagę w locie i z olbrzymią siłą uderzył w zeskok.

Do karetki trafił nieprzytomny, a po ustabilizowaniu, śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Lublanie. Badania wykazały złamany obojczyk i przebite płuco.

Tande to jeden z czołowych skoczków narciarskich ostatnich lat. W drużynie został mistrzem olimpijskim w Pjongczangu. Indywidualnie był wicemistrzem świata w 2017 roku w Lahti, a rok później w Oberstdorfie zdobył tytuł mistrza świata w lotach. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Tande wyszedł ze szpitala. "Jego stan jest dobry"