Dakar Rally: Domzala and Marton won the fifth stage

Polacy mieli ponad trzy i pół minuty przewagi nad drugimi na mecie Conradem Rautenbachem z Zimbabwe i Portugalczykiem Pedro Bianchi Pratą. (Fot. Getty Images)
Starting in the UTV light vehicle category, Aron Domzala and Maciej Marton won the 5th stage of the Dakar Rally in Saudi Arabia. The Poles had over three and a half minutes of advantage over the second at the finish line Conrad Rautenbach from Zimbabwe and Portuguese Pedro Bianchi Prata.

Trzecie miejsce zajęli reprezentant gospodarzy Saleh Al Saif oraz Moad Alarja z Jordanii. Do biało-czerwonych stracili nieco ponad sześć i pół minuty.

Domżała i Marton triumfowali również na pierwszym etapie obecnej edycji słynnego rajdu, ale później z powodu kłopotów technicznych znacznie spadli w klasyfikacji generalnej.

W czwartek szybszy od Polaków o 14 sekund był Cyril Despres, ale Francuz nie jest ujmowany w klasyfikacjach, ponieważ korzysta z tzw. jokera (nie ukończył jednego z etapów z powodu awarii silnika).

W rywalizacji kierowców samochodów Jakub Przygoński zajął w czwartek dziewiąte miejsce. Stracił 12 minut i 47 sekund do zwycięzcy - prowadzącego w klasyfikacji generalnej Hiszpana Carlosa Sainza.

Polak już po raz trzeci z rzędu ukończył etap w czołowej dziesiątce, jednak z powodu kłopotów technicznych na początku imprezy nie ma szans na końcowe zwycięstwo. W klasyfikacji generalnej do dwukrotnego rajdowego mistrza świata i triumfatora dwóch edycji Dakaru traci blisko siedem godzin.

Drugie miejsce w czwartek zajął wicelider trwającej edycji, broniący tytułu Katarczyk Nasser Al-Attiyah, a trzeci był 13-krotny zwycięzca Dakaru (siedem razy samochodem, sześć - motocyklem) Francuz Stephane Peterhansel.

Taka jest też kolejność podium w klasyfikacji generalnej. Al-Attiyah traci do Sainza 5.59, a Peterhansel - 17.53.

Dzisiaj uczestnicy rajdu dotrą do Rijadu. Dzień później w stolicy czeka ich dzień odpoczynku. (Fot. Getty Images)

Wszystkie etapy w pierwszej dziesiątce ukończył dotychczas Sonik. Po zajęciu dwukrotnie drugiej, raz czwartej, raz szóstej i teraz siódmej pozycji Polak jest czwarty w klasyfikacji quadów ze stratą 51.44 do lidera - Ignacio Casalego. Chilijczyk był w czwartek drugi, za Francuzem Alexandre Giroud'em, a na trzecim miejscu uplasował się wicelider imprezy, inny reprezentant Chile Giovanni Enrico.

Tuż za Sonikiem, na ósmym miejscu na czwartkowym etapie sklasyfikowany został Kamil Wiśniewski, który jest również siódmy w klasyfikacji generalnej.

W rywalizacji motocyklistów Maciej Giemza zajął 27., a Krzysztof Jarmuż - 63. miejsce. Zwyciężył obrońca tytułu Toby Price. Za Australijczykiem uplasowali się Chilijczyk Pablo Quintanilla i Amerykanin Andrew Short.

Po środowym wypadku z powodu odniesionych obrażeń wycofał się Adam Tomiczek. Podobne kłopoty wykluczyły także triumfatora imprezy w 2017 roku Sama Sunderlanda. Brytyjczyk, który po czterech etapach zajmował szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, upadł w okolicach półmetka czwartkowej trasy i musiał wycofać się ze słynnego rajdu.

Liderem pozostał Amerykanin Ricky Brabec, który rywalizację w szóstym etapie ukończył tuż za podium.