Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czynsze w Irlandii rosną 30 razy szybciej od inflacji

Czynsze w Irlandii rosną 30 razy szybciej od inflacji
Dublin dogania Londyn? Rosnące ceny nieruchomości i wynajmu niepokoją Irlandczyków... (Fot. Thinkstock)
Czynsze w Irlandii rosły w ostatnim roku 30 razy szybciej od inflacji - wskazują dane witryny Daft.ie. Średnie komorne jest teraz wyższe niż w marcu 2017 o 11,5%.
Reklama

W miastach podwyżki sięgnęły 17%, podczas gdy stopa inflacji wynosiła 0,2%.

Landlordowie przeciętnie pobierają dziś €1 261 za miesiąc, czyli prawie €2,8 tys. więcej niż w ostatnim szczytowym okresie – 2008 r.

"Kryzys jest napędzany przez brak nieruchomości do wynajęcia – liczba ofert spadła do najniższej w historii i wynosi obecnie 3 tys. w całym kraju” - donosi "Irish Examiner”.

Zdaniem organizacji charytatywnej Treshold, podwyżki pokazują, iż nie zdają egzaminu wprowadzone niedawno tak zwane rent pressure zones. Zgodnie z prawem, w strefach, w których istnieje największe zapotrzebowanie na nieruchomości, czynsze nie mogą być podwyższone o więcej niż 4% rocznie. Przepisy te nie są jednak przestrzegane.

Zdaniem ekonomisty z Trinity College i analityka Daft.ie, Ronana Lyonsa, system stref powinien zostać zniesiony.

„Rozwiązaniem problemu nie jest zakazanie podwyżek czynszów, lecz dostarczanie lokali” - wskazał.

Minister mieszkalnictwa Eoghan Murphy obiecał poszerzenie uprawnień Residential Tenancies Board – tak, aby miały one możliwość karania landlordów nieprzestrzegających określonych limitów. 

Obecnie aż w pięciu na sześć regionów Dublina średni czynsz za wynajem jest wyższy niż miesięczna rata kredytu hipotecznego.

Według danych Daft.ie, South County to jedyne miejsce w Dublinie, gdzie nadal bardziej opłaca się wynajmować niż kupować nieruchomość. Średnia cena domu wynosi tam obecnie €587 069 , co oznacza miesięczną spłatę kredytu hipotecznego (na 25 lat) w wysokości €2 506.

Tymczasem najemca zapłaci za mieszkanie w South County średnio €1 995 - czyli o €511 mniej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama