Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy tradycyjna praca biurowa od 9:00 do 17:00 przestanie być normą?

Czy tradycyjna praca biurowa od 9:00 do 17:00 przestanie być normą?
Modele pracy w przyszłości mogą wyglądać zupełnie inczej niż obecnie nam znane. (Fot. Getty Images)
Ograniczenia wywołane przez pandemię pokazały wszystkim, że istnieją całkiem inne modele pracy - zauważa dziennik 'Metro'. Nie ma znaczenia czy chodzi o dyskusje na temat powrotu do biura, czy o toczące się debaty na temat czterodniowego tygodnia pracy - wielu pracowników jest podekscytowanych perspektywą zmian.
Reklama
Reklama

Istnieje ryzyko, że praca biurowa w regularnych godzinach od 9:00 do 17:00 będzie powoli zanikać, ponieważ pracownicy poszukują bardziej elastycznych sposobów zarabiania na życie po zakończeniu pandemii – ostrzegają naukowcy.

Ale nie tylko pracownicy są zainteresowani wprowadzeniem dużych zmian. Według raportu Future of Work Institute (FoWI), szefowie firm coraz częściej chcą zrezygnować z pełnoetatowych pracowników na rzecz pracowników "na zlecenie", którzy mogą wykonywać zadania "na żądanie".

Raport, który analizuje zmiany w świecie pracy po pandemii, ocenia, jak wiele osób zmuszonych do pracy hybrydowej lub w pełni zdalnej będzie szukało sposobu na uniknięcie powrotu do pracy od poniedziałku do piątku, gdy biura zostaną ponownie otwarte.

"Wiele osób przyzwyczaiło się do elastyczności i różnych korzyści płynących z pracy w domu i sądzimy, że nie będą skłonne tak łatwo z nich zrezygnować" – twierdzi Alok Alstrom, założyciel FoWI.

Badania zidentyfikowały "nowy paradygmat" dla tradycyjnej pracy zawodowej od czasu globalnego wprowadzenia pracy zdalnej. W raporcie stwierdzono, że firmy zostały zmuszone do "przeanalizowania swoich miejsc pracy, zasobów i umiejętności, których poszukują u pracowników".

"Wielu pracodawców, przenosząc stanowiska pracy do domów odkrywa nowe możliwości w kwestii uzupełniania swoich zasobów kadrowych o freelancerów i pracowników tymczasowych. Pracownicy również podążają za tym trendem" - czytamy w raporcie.

Zamiast być skazanym na pracę przez osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku, model "pracy na zlecenie" oznacza, że ludzie mogą przyjmować zlecenia lub projekty, kiedy chcą i realizować je w wybranym przez siebie czasie.

Dane z jednej z najpopularniejszych platform typu AppJobs pokazują, że brytyjski sektor prac na zlecenie może wzrosnąć o 300 proc. w ciągu trzech lat. Jak podaje portal, który pomaga pracownikom znaleźć płatne oferty za pomocą wielu aplikacji, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku odnotowano 23 proc. wzrost liczby osób zgłaszających swoje kandydatury.

Według badań przeprowadzonych przez University of Hertfordshire, między 2016 a 2019 rokiem, brytyjska siła robocza pracowników dorywczych podwoiła się, a jedna na 10 pracujących osób dorosłych korzysta z platform oferujących prace na zlecenie w 2019 roku.

Jednak praca w takim trybie wiąże się również z szeregiem problemów i może utrwalać istniejące wcześniej nierówności. Jest to niepewny i niestabilny sposób pracy, który może prowadzić do wzrostu poziomu lęku i depresji u pracowników. Krytycy tego modelu pracy — w tym wielu, którzy w ten sposób pracuje — wskazują na brak regularnego wynagrodzenia, świadczeń czy zwolnień lekarskich.

Inni z kolei twierdzą, że większa elastyczność może zapewnić wolność ludziom, którzy chcą mieć większą kontrolę nad swoimi godzinami i harmonogramami pracy. Również pracodawcy mogą odnotować z tego korzyści. "Zasoby wykwalifikowanych pracowników na zlecenie mogą być cennym kapitałem przy projektach specjalnych lub zaspokajać specyficzne potrzeby w tradycyjnie zatrudnionym zespole w krytycznych momentach" – podkreśla raport.

Czytaj więcej:

Polacy przekonali się do zdalnej pracy

Połowa europejskich pracodawców postrzega stres za kluczowy problem

Hiszpania: Pracodawcy stronią od zawierania umów długoterminowych

Rząd UK chce wprowadzić prawo wyboru elastycznego czasu pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama