Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy pracodawca w UK może zmusić pracownika do szczepienia?

Czy pracodawca w UK może zmusić pracownika do szczepienia?
Zastrzyk przeciw Covid-19 jest zalecany, ale nie jest obligatoryjny nawet dla pracowników służby zdrowia. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii od początku zapewniał, że nie będzie obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19. Jednak niektóre firmy stawiają sprawę jasno: 'Nie ma zastrzyku, nie ma pracy'. Tylko czy to jest zgodne z prawem? - zastanawia się dzisiaj dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

W styczniu br. założyciel Pimlico Plumbers, firmy hydraulicznej z Londynu, poinformował, że rozmawiał z prawnikami o możliwości wprowadzenia obowiązku szczepienia dla nowych pracowników. "Kto przy zdrowych zmysłach odrzuciłby jedną igłę lub jedno ukłucie, które mogłoby uratować życie?" - podkreślał Charlie Mullins, który zatrudnia ponad 400 osób.

Podobne rozwiązanie rozważają domy opieki w Wielkiej Brytanii - tym bardziej, że osoby, którymi się zajmują, są wyjątkowo podatne na ciężki przebieg Covid-19. Także rodziny pensjonariuszy chcą mieć pewność, że ich matką lub ojcem opiekuje się ktoś, kto jest zaszczepiony.

Barchester Healthcare, druga co do wielkości sieć domów opieki na Wyspach, poinformowała swoich 17 tys. pracowników, że jeśli nie przyjmą preparatu przeciw koronawirusowi (mimo że kwalifikują się do szczepienia), "mogą nie przychodzić do pracy".

Jednak to wszystko nie jest takie proste, bo w Wielkiej Brytanii szczepienie nie jest obowiązkowe. Zastrzyk przeciw Covid-19 jest zalecany, ale nie jest obligatoryjny nawet dla pracowników służby zdrowia.

Obecne przepisy chronią ich prawo do odmowy. Rząd ma uprawnienia do radzenia sobie z pandemią koronawirusa na mocy Ustawy o zdrowiu publicznym z 1984 r., ale nie obejmuje to egzekwowania leczenia lub szczepień osób, które tego nie chcą. 

Organy etyczne twierdzą, że należy znaleźć równowagę między wolnością i samostanowieniem jednostki a korzyściami, jakie można osiągnąć w zakresie zdrowia publicznego.

Jeśli pracodawcy chcą uniknąć oskarżeń o dyskryminację w miejscu pracy, mogą być zmuszeni do zrobienia wyjątków dla osób, których nie można zaszczepić - np. pracowników z osłabionym układem odpornościowym czy kobiet w ciąży.

Tymczasem Pete Calveley, dyrektor domów opieki Barchester Healthcare, zauważa, że ankiety YouGov wykazały, iż opinia publiczna zgadza się z jego podejściem do niezaszczepionych pracowników. Dodał, iż skorzystał z pomocy prawników, którzy stwierdzili, że jeśli firma ma wystarczająco ważny powód, aby tak postępować, to "rozwiązuje to problem dyskryminacji".

Czytaj więcej:

Firma z Londynu rozważa obowiązkowe szczepienia na Covid-19 dla pracowników

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia? Rząd rozważa pomysł

Boris Johnson: Wszyscy dorośli w UK będą mogli się zaszczepić do końca lipca

Przywódcy UE: "Brak szczepionek zagraża powrotowi do normalności"

Boris Johnson obiecuje rozważenie paszportów szczepionkowych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama