Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy po Brexicie nasze ubezpieczenie zdrowotne będzie ważne w krajach UE?

Czy po Brexicie nasze ubezpieczenie zdrowotne będzie ważne w krajach UE?
Warto mieć kartę EHIC, choć trzeba pamiętać, że nie zastępuje nam ona w pełni ubezpieczenia podróżnego. (Fot. Getty Images/EHIC.co.uk)
W związku z zakończeniem okresu przejściowego i wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 zmieni się wiele dotychczas obowiązujących zasad - jak np. tych związanych z dostępem do leczenia na terenie krajów Unii. Wątpliwości budzi przede wszystkim dalsze obowiązywanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Reklama
Reklama

Wielka Brytania wydała 27 milionów kart EHIC (European Health Insurance Card). Wśród posiadaczy kart jest wielu obywateli UE, mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie. 

Karta EHIC uprawnia jej właściciela do uzyskania opieki medycznej, jeśli zachoruje lub ulegnie wypadkowi w jakimkolwiek kraju UE lub w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, gdzie taki program również obowiązuje. Ubezpieczenie to obejmuje także leczenie istniejących wcześniej schorzeń i rutynową opiekę poporodową. Osoby z chorobami przewlekłymi - na przykład te, które wymagają dializ - mogą podróżować, wiedząc, że otrzymają leczenie na takich samych warunkach, jak obywatele kraju, który odwiedzają.

Nie oznacza to jednak, że karta gwarantuje nam darmowe leczenie lub zniżkę na usługi medyczne. EHIC zapewnia tylko taki sam poziom bezpłatnego leczenia, jaki zapewnia służba zdrowia w kraju wydającym kartę. Dlatego wiele zabiegów, które w UK są bezpłatne w ramach NHS, może wymagać dodatkowej opłaty lub w ogóle nie być objęte programem.

W związku z Brexitem Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym do 31 grudnia 2020 r., podczas którego karta EHIC pozostanie ważna. Sytuacja skomplikuje się po 1 stycznia 2021 roku, bo karta nie będzie już ważna dla większości obywateli Wielkiej Brytanii. Rządowa witryna internetowa radzi im, aby przed wyjazdem na wakacje do jednego z krajów UE wykupić ubezpieczenie zdrowotne.

Okazuje się, że będą jednak wyjątki, do których zaliczają się m.in. obywatele Unii Europejskiej mieszkający w UK. Jak informuje NHS na swojej stronie internetowej, dostęp do opieki zdrowotnej za pośrednictwem karty EHIC na terenie UE zachowają:

  • brytyjscy emeryci mieszkający w UE przed 31 grudnia 2020 r
  • studenci z Wielkiej Brytanii studiujący w UE przed 31 grudnia 2020 r
  • "pracownicy przygraniczni ' (osoby pracujące w jednym państwie, a mieszkające w innym) przed 31 grudnia 2020 r., dopóki pozostają pracownikami przygranicznymi w państwie przyjmującym
  • obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r.

Karta EHIC wydawana jest bezpłatnie i można się o nią ubiegać wypełniając formularz na stronie NHS: https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do - jeśli ktoś już taką kartę posiada, może przedłużyć jej ważność także na tej stronie (karty są wydawane z okresem ważności od 6 miesięcy do 5 lat). 

Więcej na temat karty EHIC można znaleźć na stronie: https://visaguide.world/tips/ehic-after-brexit/

Czytaj więcej:

Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.

"New start: let's get going": Nowa rządowa kampania o Brexicie

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama