Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy 27 grudnia będzie w Polsce świętem państwowym?

Czy 27 grudnia będzie w Polsce świętem państwowym?
Powstanie wielkopolskie to powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej. Na zdj. powstańcy w okopach, styczeń 1919 r. (Fot. Wikimedia)
Apel w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia, rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, świętem państwowym przekażą w poniedziałek prezydentowi Andrzejowi Dudzie przedstawiciele wielkopolskich samorządów i instytucji.
Reklama
Reklama

Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii.

Jak poinformował współinicjator przedsięwzięcia, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, według planów to prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, której celem będzie ustanowienie nowego święta. Przekazanie Andrzejowi Dudzie apelu wraz podpisami Wielkopolan, samorządów i instytucji z Wielkopolski oraz ościennych regionów nastąpi w poniedziałek w południe w Warszawie.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Inicjatorzy akcji od czerwca gromadzili wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów. Do tej pory petycję w sprawie ustanowienia nowego święta podpisali m.in. marszałkowie województw, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania.

Pomysłodawcy ustanowienia nowego święta państwowego liczą, że będzie ono obchodzone jeszcze w tym roku.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. 

Czytaj więcej:

101 lat temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką

Dzisiaj przypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

"W UK zaczyna się dostrzegać, że Polska w 1939 r. stawiała zacięty opór"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama