Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Czas na porozumienie w sprawie Brexitu do końca tygodnia"

Wielka Brytania ma zaledwie 48 godzin, aby ostatecznie osiągnąć porozumienie z UE. (Fot. Thinkstock)
Niedzielny termin na osiągnięcie porozumienia w sprawie zakończenia pierwszej fazy rozmów o Brexicie pozostaje w mocy i nie będzie przedłużany - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. UE gotowa jest prowadzić rozmowy do ostatniej chwili.
Reklama

"Nie ma białego dymu. Nie mamy uzgodnionego tekstu, dotychczas nie udało się osiągnąć porozumienia" - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Przypomniał jednocześnie, że termin zakończenia rozmów, które pozwoliłyby KE zarekomendować przejście do drugiej fazy rozmów - na temat przyszłych stosunków handlowych - upływa w niedzielę o północy. Odniósł się tym samym do doniesień części brytyjskich mediów, według których termin zakończenia pierwszej fazy rozmów nie został wyznaczony i negocjacje mogą trwać do samego rozpoczęcia szczytu UE 14 grudnia.

Schinas zaznaczył przy tym, że niedzielny termin wymuszony jest przede wszystkim przez względy organizacyjne. "Przygotowania do szczytu to pewna określona sekwencja działań, musimy jej przestrzegać" - przekazał.

Poinformował, że KE, której nadal zależy na pomyślnym zakończeniu obecnej fazy negocjacji, gotowa jest rozmawiać z przedstawicielami brytyjskiego rządu przez 24 godziny na dobę. Nie wykluczył też możliwości kolejnego spotkania brytyjskiej premier Theresy May z przedstawicielami strony unijnej przed niedzielą. "Jesteśmy w ciągłym kontakcie" - dodał.

Brak porozumienia negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Na problemy z dostępem do wykwalifikowanych specjalistów z UE skarżą się już największe banki w UK. (Fot. Thinkstock)

Zapytany, czy przewodniczący KE Jean-Claude Juncker jest optymistą co do sfinalizowania rozmów przed terminem, rzecznik odparł, że szef Komisji Europejskiej jest urodzonym optymistą, ale do osiągnięcia porozumienia potrzebny jest optymizm obu stron.

Rozmowy przedstawicieli UE z Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju ze Wspólnoty trwają od czerwca. Zgodnie ze stanowiskiem 27 krajów pozostających w Unii w pierwszej fazie negocjacji muszą zostać rozwiązane trzy podstawowe kwestie: praw obywateli, granicy między Irlandią a Irlandią Północną oraz tzw. rachunku rozwodowego, czyli rozliczeń finansowych między obiema stronami. Dopiero potem możliwe będą negocjacje w sprawie przyszłych stosunków, przede wszystkich handlowych.

Dotychczas za największą przeszkodę w osiągnięciu porozumienia uważano rozliczenia finansowe, jednak w ubiegłym tygodniu najważniejszą kwestią sporną okazało się uregulowanie problemu granicy lądowej pomiędzy Republiką Irlandii i należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Płn. By ją rozwiązać premier May przyjechała w poniedziałek do Brukseli, ale jej rozmowy z Junckerem i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem nie przyniosły spodziewanego rezultatu.

W przyszłym tygodniu na szczycie w Brukseli liderzy unijnej "27" mają ocenić, czy w dotychczasowych rozmowach z Londynem nastąpił wystarczający postęp, by przejść do drugiej fazy negocjacji.

 

  Komentarze


  • 1234
   7 grudnia 2017, 18:50

   No to w poniedziałek rano się dowiemy czy będzie twardy brexit!! Czy przejście do drugiej fazy będzie w ogóle możliwe? Dla Anglii najważniejsza jest druga faza.

  • Bujubuj
   7 grudnia 2017, 19:44

   Czytelnik ja bym chcial dwie torby kupic,bo po 12 latach troche sie dorobilem i nie zmieszcze sie w jedna. Dajesz jakies promocje ?

  • Młotek
   7 grudnia 2017, 20:52

   Czytelnik ka bym chciał torbę ale odbiór osobisty. Pokaż że masz jaja i podaj adres, na pewno przyjadę 😎 kozak w necie piz..a w świecie 🤔 udowodnij jaki twardy jesteś chadząca impotecjo 😉

  • THC
   7 grudnia 2017, 21:43

   @Oleksy: Pakuj sie i nie marudz.
   Plan jest prosty, kto ma paszport zostaje reszta zamawia tobre w krate od Czytelnika. :D

  • Lulu
   7 grudnia 2017, 22:41

   "Na problemy z dostępem do wykwalifikowanych specjalistów z UE skarżą się już największe banki w UK."-dlaczego?-przeciez z tego co wiem kazdy z EU nadal moze pracowac na tych samych zasadach?-czy juz potrzebne pozwolenie o prace?A moze chodzi o tych zpoza EU?-poprostu wczesniej o tym nie pisali-a teraz zdecydowali napisac?

  • Thc
   7 grudnia 2017, 23:03

   Jestem że wsi,to widać,słychać i czuć.

  • Thc
   7 grudnia 2017, 23:18

   Ja jusz moje kuzki w torbe spakowalem na holidaja beeee beeee

  • Ja
   8 grudnia 2017, 03:35

   Nie bedzie zadnego bretixu a jak bedzie to nic sie nie zmini za duza robote robimy

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.07.2018
  GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama