Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Czas, by znieść abonament telewizyjny!" Czy Polacy na Wyspach podpiszą petycję?

"Czas, by znieść abonament telewizyjny!" Czy Polacy na Wyspach podpiszą petycję?
"NIE dla TV Licence"! (Fot. Thinkstock)
Coraz więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dość płacenia abonamentu telewizyjnego, uważanego dzisiaj za przeżytek. Do akcji 'NO to TV Licensing', polegającej na podpisywaniu petycji ws. zniesienia tej opłaty, zaczęli się przyłączać także zamieszkali na Wyspach Polacy.
Reklama

Chociaż wielu polskich imigrantów w Zjednoczonym Królestwie ogląda - dzięki antenie satelitarnej - głównie polskie programy, to zgodnie z brytyjskim prawem każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego lub odbierający TV za pośrednictwem innych urządzeń elektronicznych musi płacić abonament (TV Licence), który zasila budżet stacji BBC i wynosi 145,50 funtów rocznie.

Jak przypomina inicjatorka akcji "NO to TV Licensing", Caroline Levesque-Bartlett, opłata ta została wprowadzona w 1946 roku. "Początkowo miało to sens, bo telewizja się rozwijała i nie było reklam, dlatego datki w formie abonamentu były głównym źródłem dofinansowania. Teraz większość stacji utrzymuje się z reklam i prowadzi działalność komercyjną" - zauważa Levesque-Bartlett. Brytyjka zwróciła się do polonijnych mediów - w tym do Londynka - z prośbą o nagłośnienie tej kwestii wśród polskiej społeczności. 

Na stronie petycji, skierowanej do ministra kultury, mediów i sportu, przypomina się o istotnych faktach związanych z TV Licence, takich jak to, że od 2006 roku opłacanie abonamentu traktowane jest jako jeden z podatków. Oznacza to, że uchylanie się od tego obowiązku grozi wysoką karą finansową, a nawet więzieniem. Każdego dnia BBC wysyła prawie 100 tys. listów, w których grozi swoim dłużnikom karą 1 000 funtów.

W 2012 roku każdego tygodnia ponad 3 tys. osób stawało przed sądem za nieposiadanie ważnej TV Licence. Spośród 180 tys. oskarżonych, 164 932 ukarano grzywną, a 50 osób trafiło do więzienia na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

W wielu krajach abonament TV został zniesiony - są to np. Kanada, USA, Hiszpania, Australia, Monako czy Luksemburg.

Petycję można podpisywać TUTAJ.

Więcej informacji na temat TV Licence znajduje się w naszej Ukipedii.

 

  Komentarze


  • Piotr
   29 kwietnia 2015, 11:52

   Ja podpisze. Wiekszosc nas placacych placi za fakt posiadania odbiornika. Bo i tak ogladamy polska tv.

  • Greg
   29 kwietnia 2015, 12:19

   To jest jakieś chore że oglądając tylko polską tv mamy dofinansowywać BBC. Co innego jeśli faktycznie oglądamy tutejszą tv - wtedy to jeszcze rozumiem.

  • Cesarz
   29 kwietnia 2015, 13:23

   Tak samo jest w naszym pięknym kraju. Korzystając np. z nc+ operator i tak za każdego abonenta uisza opłaty za tvp itd. a i tak złodzeje z Wiejskiej każą nam płacić to drugi raz.

  • Gerwazy
   29 kwietnia 2015, 14:00

   "zgodnie z brytyjskim prawem każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego lub odbierający TV za pośrednictwem innych urządzeń elektronicznych musi płacić abonament (TV Licence)"

   Oczywiscie jest to nie prawda, bo posiadajac odbiornik TV nie musimy automatycznie placic abonamentu. Abonament placi sie wtedy jak oglada sie programy "na zywo". Jesli sie ich nie oglada, to nalezy o tym poinformowac TVLicence wypelniajac odpowieni dokument i tyle. Oczywiscie nalezy sie liczyc z kontrola ale jak sie pisze prawde to nie ma sie czego obawiac.

  • Grhh
   30 kwietnia 2015, 00:09

   W UK płacisz za oglądanie TV na żywo, a nie za odbiornik. Wiem, bo my mamy TV, ale korzystamy tylko z Netflix i jak nas ostatnio skontrolowali to wszystko ok i powiedzieli, że płacić nie musimy tak długo dopóki nie mamy life tv.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama