Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Czarny Piotruś" nie będzie już pomagał Świętemu Mikołajowi

"Czarny Piotruś" nie będzie już pomagał Świętemu Mikołajowi
Przeciwnicy Czarnego Piotrusia podkreślają, że jest on symbolem nierozliczonej kolonialnej przeszłości Holandii i poniżającego traktowania osób czarnoskórych. (Fot. Wikipedia)
Zwarte Piet, czyli Czarny Piotruś, nie będzie już pomagał Świętemu Mikołajowi podczas jego odwiedzin w szkołach podstawowych w Hadze. Z postaci z wymalowaną na czarno twarzą zrezygnowano w imię walki z rasizmem i dyskryminacją.
Reklama
Reklama

A to dlatego, że część Holendrów widzi w szelmowskim wesołku ubranym w kolorowy strój na modłę renesansową, o pomalowanej na czarno twarzy, czerwonych ustach, ozdobionej złotymi kolczykami i loczkami wystającymi spod czapki - rasistowską karykaturę.

Decyzja dotyczy 160 szkół podstawowych w Hadze, czyli w praktyce obejmie dziesiątki tysięcy uczniów. Począwszy od tego roku, w ciągu trzech lat z imprez organizowanych w sezonie świątecznym wycofana ma być postać Zwarte Pieta, a św. Mikołaja mają zacząć wspierać bardziej neutralni pomocnicy.

Z pojawieniem się Czarnego Piotrusia związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi, że był on pomocnikiem włoskiego kominiarza, a jego czerń na ciele, to stała warstwa sadzy nagromadzona podczas jego wędrówek przez kominy. Według innej legendy Zwarte Piet pochodzi z Hiszpanii i razem ze św. Mikołajem przypływa łodzią. Jest ciemnoskóry, ponieważ z pochodzenia ma być Maurem; Maurowie w średniowieczu zamieszkiwali znaczną część Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwsze kontrowersje wokół tej postaci pojawiły się już w latach 90. XX wieku. Burzliwe dyskusje wybuchły zaś po tym, jak w 2011 roku holenderski artysta urodzony na Karaibach Quinsy Gario, wmieszał się w świąteczny orszak ubrany w koszulkę z napisem: "Zwarte Piet to rasizm".

Przeciwnicy Czarnego Piotrusia podkreślają, że jest on symbolem nierozliczonej kolonialnej przeszłości Holandii i poniżającego traktowania osób czarnoskórych w tamtych czasach. W świątecznych widowiskach Święty Mikołaj jest szefem, a Czarny Piotruś - jego uniżonym sługą.

W ubiegłym roku sąd w Amsterdamie uznał, że Czarny Piotruś promuje negatywne stereotypy dotyczące osób czarnoskórych. Sędziowie orzekli, że wielu mieszkańców Amsterdamu czuje się dyskryminowanych z powodu Zwarte Pieta.

Około 6 proc. mieszkańców Holandii ma pochodzenie afrykańskie bądź karaibsko-afrykańskie. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama