Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Covid: 'Convalescent plasma no benefit to hospital patients'

Covid: 'Convalescent plasma no benefit to hospital patients'
Badaniami tymi objęto ponad 900 ciężko chorych na Covid-19 pacjentów, leczonych na oddziale intensywnej terapii. (Fot. Getty Images)
A potential treatment for Covid using blood plasma does not reduce deaths among hospital patients, trials show.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przeanalizowali oni 1 873 zgony brytyjskich pacjentów cierpiących na Covid-19. Jak informuje BBC News, badacze doszli do wniosku, że zastosowania osocza ozdrowieńców "nie daje istotnej różnicy" w terapii.

Są to na razie wstępne wyniki nie publikowanych jeszcze oficjalnie obserwacji. Wynika z nich jednak, że wśród chorych z Covid-19, którzy podczas leczenia szpitalnego otrzymali osocze ozdrowieńców, zmarło 18 proc. w okresie 28 dni. Taki sam odsetek zgonów odnotowano u pacjentów, którzy otrzymali standardowe leczenie (bez osocza ozdrowieńców).

Badanie jest kontynuowane, a jego ostateczne wyniki mają zostać wkrótce opublikowane. W informacji podanej przez BBC nie ma jednak adnotacji, w jakim stadium choroby było stosowane osocze ozdrowieńców. Najprawdopodobniej byli to pacjenci w ciężkim stanie - na co wskazuje wysoki odsetek zgonów. To bardzo ważna informacja; z opublikowanego niedawno międzynarodowego badania wynika, że osocze nie pomaga u pacjentów z ciężką postacią Covid-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii.

Badaniami tymi objęto ponad 900 ciężko chorych na Covid-19 pacjentów, leczonych na oddziale intensywnej terapii. Według Reutersa, otrzymywali oni bogate w przeciwciała osocze pozyskane od osób, które przechorowały tę chorobę. Niestety, takie leczenie w najbardziej zaawansowanej jej postaci okazało się nieskuteczne. W minimalnym stopniu, bo zaledwie 2,2 proc., zmniejszało ono ryzyko zgonu chorych i nie nieznacznie skracało pobyt na oddziale intensywnej terapii.

Specjaliści prowadzący badanie REMAP-CAP twierdzą, że chcą teraz sprawdzić czy podawanie osocza ozdrowieńców jest przydatne u pacjentów ze średnio zaawansowaną chorobą Covid-19, nie wymagających leczenia na oddziale intensywnej terapii.

"Wydaje się, że podawanie osocza ozdrowieńców może być korzystne u pacjentów w okresie, kiedy ich organizm nie wytwarza jeszcze odpowiednich przeciwciał" - twierdzi jeden z autorów badania prof. Manu Shankar-Hari Guy’s and St Thomas’ Hospital w Wielkiej Brytanii. Ma to wykazać dalsza analizy wyników badania REMAP-CAP.

Podejrzewa się, że osocze ozdrowieńców może być skuteczną terapią, ponieważ zawiera przeciwciała przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2, które mogą zneutralizować ich działania u chorych, którzy są zakażeni i zaczęli chorować, ale jeszcze ich nie wytworzyli. Może to uchronić pacjentów przed dalszym rozmnażaniem się tych patogenów i dalszym uszkodzeniem zaatakowanych tkanek. Trzeba to jednak wykazać w niezależnych badaniach.

Nie wiadomo dlaczego osocze ozdrowieńców nie pomaga u pacjentów z ciężką postacią COVID-19 przebywających na oddziale intensywnej terapii. "Być może na tym etapie choroby uszkodzenia płuc są zbyt duże, by zauważyć poprawę" - uważa prof. Alexis Turgeon z Universite Laval w Kanadzie.

Czytaj więcej:

WHO: Podchodzimy ostrożnie do prób leczenia Covid-19 w USA osoczem

Badania: Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje, ale nie staje się bardziej zaraźliwy

Covid-19: Brytyjczycy sprawdzą, czy dwie szczepionki są skuteczniejsze niż jedna

Brytyjscy naukowcy: Nowy wariant koronawirusa zapewne rodzimego pochodzenia

Naukowcy: Wytwarzane przez tanie diody światło UV zabija koronawirusy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement