Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Court removes top Swiss prosecutor from FIFA case on concern over bias

Court removes top Swiss prosecutor from FIFA case on concern over bias
Lauber od początku afery FIFA miał kontakt z byłymi i nowymi działaczami piłkarskiej centrali. (Fot. Getty Images)
A court ordered Swiss Attorney General Michael Lauber to recuse himself from the federal prosecutors' investigation into corruption in world football, ruling that his closed-door meetings with the head of FIFA raised the appearance of bias.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W oficjalnym oświadczeniu napisano, że o wyłączenie z postępowania Laubera wystąpiło dwóch oskarżonych, których personaliów nie ujawniono. Zarzucają mu stronniczość, o czym ma świadczyć fakt, że spotykał się dwa razy z nowym szefem FIFA Giannim Infantino, ale nikogo o tym nie zawiadomił.

W maju 2019 r. po raz pierwszy wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko Lauberowi, gdy ujawniono, że miało miejsce także trzecie spotkanie Laubera z Infantino, do którego doszło w Bernie w czerwcu 2017.

Problemy prokuratora generalnego zaczęły się w listopadzie 2018 roku, gdy "Football Leaks" opublikował bardzo duży pakiet poufnych wiadomości e-mail i różnych innych dokumentów FIFA, z których wynikało, że Lauber od początku afery FIFA, która "wybuchła" pod koniec maja 2015 roku, miał kontakt z byłymi i nowymi działaczami piłkarskiej centrali.

Zespół prokuratorów Laubera wszczął od połowy czerwca 2015 roku co najmniej 25 postępowań karnych w sprawie działaczy z wielu państw świata związanych z FIFA.

Wczoraj, w związku ze śledztwem dotyczącym MŚ w Katarze, został zatrzymany Michel Platini. (Fot. Getty Images)

Afera FIFA wybuchła pod koniec maja 2015, gdy w Zurychu zostało aresztowanych - na zlecenie wymiaru sprawiedliwości USA - siedem osób. W tym gronie znaleźli wiceprezydenci FIFA Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo oraz Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin.

Departament Sprawiedliwości USA poinformował wtedy, że do sądu federalnego w Brooklynie w Nowym Jorku wpłynął obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy. Dziewięć z nich to przedstawiciele FIFA, a pięć wywodzi się z kadry kierowniczej firm współpracujących ze światową federacją. Oskarżeni mieli uczestniczyć "w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej" - wyjaśniono.

W następnych latach afera zataczała coraz szersze kręgi, szwajcarska prokuratura informowała, że śledztwo, które prowadzi, dotyczy wielu podejrzanych przelewów bankowych w Szwajcarii. Później Lauber ujawnił, że badane są 53 transakcje bankowe. Prokurator wiele razy podkreślał, że sprawa jest "rozległa i skomplikowana".

Lauber jako pierwszy ujawnił, że śledztwo dotyczy m.in. korupcji przy wyborze gospodarza mistrzostw świata 2018 i 2022 w Rosji i Katarze.

Wczoraj został zatrzymany i jest przesłuchiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości Michel Platini, były francuski piłkarz, a później szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy wyborze Kataru na gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement