Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Coraz więcej Polaków korzysta z biur podróży

Coraz więcej Polaków korzysta z biur podróży
Biura podróży odnotowały w Polsce 25-procentowy wzrost sprzedaży. (Fot. Thinkstock)
Ponad 2,5 mln osób skorzystało w 2017 r. z wyjazdów organizowanych przez biura turystyczne, to o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Ten rok zapowiada się równie dobrze - poinformował prezes Polskiej Izby Turystyki (PIT) Paweł Niewiadomski.
Reklama

Jak przekazał prezes PIT na konferencji prasowej, sytuacja branży turystycznej jest wyjątkowo dobra - wyraźnie rośnie zainteresowanie wyjazdami zorganizowanymi. O ile w krajach europejskich taka turystka rośnie rocznie o 7 proc., to w ubiegłym roku w Polsce biura podróży odnotowały 25 proc. wzrost, a w tym roku jest spodziewany zwiększenie turystów o 20 proc.

Największych czterech touroperatorów: Itaka, TUI, Rainbow i Grecos Holiday obsłużyło ponad 70 proc. zorganizowanych wyjazdów. Polacy coraz częściej rezerwują wakacje wcześniej w opcji First Minutes, zachęcają do tego niższe ceny i bogata oferta. Przy czym 2/3 klientów wybiera opcje all inclusive - tłumaczył Niewiadomski.

Do najchętniej wybieranych kierunków przez polskich turystów należy Grecja, Turcja i Hiszpania. W pierwszej dziesiątce znalazła się też Bułgaria, Egipt, Włochy, Chorwacja, Portugalia , Albania oraz Tunezja. Coraz więcej jest chętnych na wyjazd do Gruzji ze względu na uruchomienie z Polski do tego kraju połączeń lotniczych - zaznaczył szef PIT.

Niewiadomski podkreślił, że korzystanie z biur podróży oznacza "wakacje z gwarancją". Turysta ma pewność, że w przypadku ewentualnego bankructwa biura ma zagwarantowany powrót do kraju lub jeżeli jeszcze urlopu nie rozpoczął - zwrot wpłaty.

Niewiadomski przypomniał, że od 1 lipca tego roku zmieniają się przepisy dotyczące imprez turystycznych. Polskie prawo będzie dostosowane do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Turysta, który wykupił wyjazd od biura turystycznego będzie 100 proc. zabezpieczony. Ponadto nowe przepisy zobowiązują biuro do pełnego i jasnego przekazu informacji dotyczących wyjazdu podając m.in. wszystkie koszty, które musi ponieść podczas planowanej podróży.

"Najważniejsza zmiana to możliwość dochodzenia odszkodowania nie tylko od biur podróży, ale także od podmiotów, które ułatwiają nabycie powiązanych usług turystycznych" - zauważył Niewiadomski.

"Sprzedaż za pośrednictwem internetu biletu lotniczego, a zaraz potem przekierowanie do zakupu usługi hotelarskiej czy innej usługi, na przykład wynajmu samochodu to już w tym momencie jest usługa turystyczna albo tak zwana powiązana usługa turystyczna. W obydwu przypadkach klient jest chroniony. Wcześniej tego nie było” - dodał.

Nowa ustawa wprowadza też inne korzystne dla turysty rozwiązania min. wydłuża z 2 do 3 lat okres przedawnienia roszczeń, wprowadza możliwość rozwiązywania sporów polubownie. Ponadto nie będzie obowiązywał przepis nakazujący zgłoszenia reklamacji usługi w ciągu 30 dni. Ale w interesie turysty - jak dodał Niewiadomski - jest jak najwcześniejsze jej zgłoszenie.

Grecja pozostaje numerem jeden dla polskich turystów. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • THC
   17 maja, 10:45

   Sebix i Dzesuka! hue hue hue ;D

  • Ja
   17 maja, 11:48

   I glupek THC...

  • THC
   17 maja, 13:39

   A ty plebs. pakuj sie! hue hue hue ;D torbe w krate?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama