Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Coraz mniej jeży na Wyspach. "Żyły tu co najmniej od pół miliona lat"

Coraz mniej jeży na Wyspach. "Żyły tu co najmniej od pół miliona lat"
Naukowcy próbują zrozumieć, co stoi za zanikiem jeży na obszarach wiejskich. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii regularnie od 2000 r. spada populacja jeży, a ich obecność jest szczególnie zagrożona na terenie obszarów wiejskich - alarmują naukowcy z The British Hedgehog Preservation Society w raporcie 'State of Britain's Hedgehogs'.  

Reklama
Reklama

Według danych z nowej publikacji, liczba jeży na obszarach wiejskich spadła w ciągu ostatnich 20 lat nawet o 75 proc. W tym samym czasie odnotowano, iż jeże coraz lepiej odnajdują się w środowisku wielkomiejskim. Raport ujawnił tym samym "duży kontrast" pomiędzy życiem jeży na wsi a tym w mieście. 

Jak przypominają eksperci, jeże potrzebują m.in. żywopłotów i rowów, aby sprawnie funkcjonować.

Dokument, przygotowany przez organizacje People's Trust for Endangered Species (PTES) i The British Hedgehog Preservation Society (BHPS), wykorzystał dane zebrane w latach 1981–2020 z pięciu różnych badań. To pokazało, że jeże przeszły długą historię upadku, a także zmieniły się ich nawyki i styl życia.

Fay Vass z BHPS oceniła, że ​​"potrzebne są pilne działania, aby zrozumieć, dlaczego obszary wiejskie nie zapewniają już odpowiedniego siedliska jeżom".

"Żyły tu od co najmniej pół miliona lat" – zauważyła. "Musimy więc zrozumieć, w jaki sposób ekolodzy, rolnicy i zarządcy gruntów mogą współpracować, aby zapobiec wyginięciu tych zwierząt na wsi" - dodała.

Organizacje charytatywne twierdzą, że obraz życia jeży w miastach, co może wydawać się zaskakujące, jest dużo bardziej pozytywny. Podczas gdy śmiertelność na drogach pozostaje najwyższa właśnie na obszarach miejskich, to jednak dobrze zarządzane, przyjazne dla dzikiej przyrody ogrody i parki mogą stanowić najlepsze możliwe schronienie dla tych ssaków.

Czytaj więcej:

Raport: Około jedna trzecia gatunków drzew na świecie zagrożona wyginięciem

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama