Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co trzeci Szkot obawia się o imigrację osób z krajów Europy Środkowo-Wschodniej?

Co trzeci Szkot obawia się o imigrację osób z krajów Europy Środkowo-Wschodniej?
Czy Szkoci są przeciwni imigracji w ich regionie? (Fot. Getty Images)
'Wielu Szkotów uważa, że obywatele krajów unijnych z Europy Środkowo-Wschodniej zabierają im pracę, a SNP naciska brytyjską premier do kontynuacji swobodnego przemieszczania się Europejczyków' - krytykują szkocki rząd konserwatywne media w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Jedna trzecia Szkotów jest zdania, że imigranci z Polski i innych krajów europejskich powodują zmniejszenie szans na zatrudnienie rdzennych mieszkańców regionu - donosi dziennik "The Telegraph".

Wyższy odsetek Szkotów uważa przy tym, że przyjezdni spoza Wielkiej Brytanii, którzy osiedlili się w regionie, czynią go lepszym. Tak uważa o 7% więcej osób - w porównaniu z poprzednimi latami. Z badań The Scottish Social Attitudes Survey wynika jednak, że imigrację w Szkocji za pozytywne zjawisko uznaje mniej niż połowa Szkotów – 40%.

78% Szkotów uważa, że mogłoby zatrudnić znajomych bez publikowania oferty pracy, ale 57% sądzi, że polski właściciel firmy powinien rekrutować w sposób oficjalny.

I tak na przykład polski właściciel hotelu powinien publikować ogłoszenie o zatrudnieniu sprzątaczy – tak uważa 43% Szkotów. Tylko 22% Szkotów wymagałoby tego samego od szkockiego właściciela hotelu.

Aż 65% Szkotów uznało, że pracodawcy w regionie powinni mieć prawo do tego, aby wprowadzić wobec muzułmanek w pracy zakaz zakrywania twarzy. 20% uważa, że zasada ta powinna obowiązywać też w stosunku do Sikhów noszących turbany. 15% Szkotów uznało, że chrześcijanki w pracy nie powinny nosić krzyżyków w widocznym miejscu.

Brytyjczykom nie podoba się polityka Szkocji, która chętnie widzi u siebie imigrantów. Tuż po referendum w sprawie Brexitu szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon napisała list do obywateli państw UE mieszkających w Szkocji, podkreślając, że pomimo opuszczenia Unii przez UK, Szkocja "to nadal ich dom i są tam mile widziani".

Na linii Edynburg - Londyn iskrzy już od jakiegoś czasu. Najpierw referendum w sprawie niepodległości Szkocji, a potem referendum dotyczące Brexitu. Szkoci w żadnej kwestii nie zgadzają się z polityką ministrów z Londynu - nie chcą wychodzić z Unii i zostać wyeliminowani ze wspólnego rynku europejskiego, co może się zdarzyć po Brexicie.

Szkoci nie będą mieć żadnych taryf ulgowych dotyczących imigracji po Brexicie. Prawo imigracyjne będzie takie samo w całym kraju - przypominają Szkotom ministrowie z Downing Street 10.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama