Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Co piją Polacy? "Zaskakująco modne procenty"

Co piją Polacy? "Zaskakująco modne procenty"
W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż prosecco wzrosła o połowę. (Fot. Getty Images)
Choć ulubionymi alkoholami Polaków wciąż są jasne piwo i wódka, to w ciągu ostatniego roku pojawiło się wiele zadziwiających trendów na napoje, które były do tej pory niszowe - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Jak podkreślono, w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż win aromatyzowanych poszybowała w górę aż o 47 proc. O połowę wzrosła również sprzedaż prosecco. Popularne są też likiery na bazie mleka. Piją je, według sprzedawców, głównie starsze panie, a i tak ich sprzedaż ruszyła o 16 proc. Lubiane jest też piwo w ogóle bez procentów.

Jak wskazuje gazeta, w winach musujących gwiazdami są włoskie prosecco i hiszpańska cava - ich sprzedaż w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do maja 2019 r.) wzrosła aż o połowę i odpowiada za blisko 40 proc. wartości całej półki z winami musującymi.

"Popularność białych musujących win to trend światowy, na który Włochy reagują wzrostem produkcji" - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Antonino Mafodda, dyrektor w Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.

Prosecco jest też dużo tańsze od szampana, też skądinąd wina musującego, dzięki innej metodzie produkcji. "Wina z Półwyspu Apenińskiego rozpychają się na polskich półkach, Włosi utrzymują się tu na pozycji lidera już od ośmiu lat (pod względem wartości importu, nie ilości), a w ubiegłym roku ich import skoczył o 20,7 proc. i był wart 277 mln zł" - czytamy.

 

  Komentarze


  • Ann
   12 lipca, 18:12

   Najlepiej zeby wogole nie pili

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama