Menu

Co drugi Niemiec uważa islam za zagrożenie

Co drugi Niemiec uważa islam za zagrożenie
"Najwyraźniej wiele osób traktuje obecnie islam nie jako religię, lecz polityczną ideologię". (Fot. Getty Images)
Z opublikowanego w czwartek raportu niemieckiej fundacji Bertelsmanna wynika, że około połowy Niemców uznaje islam za zagrożenie. Jedynie jednej trzeciej mieszkańców RFN kojarzy się on z 'ubogaceniem' społeczeństwa.
Reklama

Z badań przeprowadzonych przez liberalną fundację wynika, że 52 proc. Niemców czuje zagrożenie ze strony islamu. W landach dawnej NRD na wschodzie kraju odsetek ten jest jeszcze wyższy - 58 proc. (na zachodzie - 51 proc.). Jako "ubogacenie" taktuje islam około jednej trzeciej całej populacji. W zachodnich landach - 35 proc., we wschodnich - 24 proc.

Autorzy raportu zastrzegają, że nie należy z tych danych wyciągać pochopnych wniosków i formułować oskarżeń o ksenofobię.

"Mamy do czynienia z rozpowszechnionym sceptycyzmem wobec islamu, czego nie należy jednak stawiać na równi z islamofobią" - uważa ekspert Bertelsmanna ds. religii Yasemin El-Menouar. Dokładniejsze badania wskazują, że "rezerwie" wobec tej religii nie towarzyszą żądania polityczne ani antydemokratyczne nastawienie.

"Najwyraźniej wiele osób traktuje obecnie islam nie jako religię, lecz polityczną ideologię. Dlatego nie rozciąga się na nią tolerancja religijna" - tłumaczy El-Menouar.

Według sondażu, 87 proc. Niemców deklaruje otwartość na inne światopoglądy. 70 proc. przyznaje, że inne religie są przynajmniej w części prawdziwe. Mniej niż połowa (44 proc.) uznaje jednak współistnienie wielu religii za czynnik ubogacający społeczeństwo.

  Komentarze
  • Leon
   13 lipca 2019, 13:30

   Troszke puzno sie kapli !!! a Rzad Niemiec dalej oklamuje obywateli ora kraje UE

  • Student
   13 lipca 2019, 19:13

   Czyli co drugi pełowiec bo pełowiec to niemiec, choć peło już nie istnieje, w internetach żarty sieje

  • Pawel
   13 lipca 2019, 21:10

   ciekawie brzmi nazwisko tego ''eksperta'' - Yasemin El-Menouar. Normalnie Niemiec z dziada pradziada

  • Gość
   14 lipca 2019, 09:33

   Znacznie bardziej niebezpieczne od islamu są elity Europejskie które celowo tworzą problemy aby puzniej z nimi walczyć. A to co promuje dziś Unia Europejska jest antyludzkie .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama