Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Climate change may put UNESCO World Heritage Sites underwater

Climate change may put UNESCO World Heritage Sites underwater
Fot. Getty Images
Tourists visiting the Statue of Liberty, Pompeii or Canada's Old Town Lunenburg in coming centuries may need to bring a snorkel, thanks to climate change, a new study suggests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
W grupie 134 obiektów zagrożonych zalaniem znajdują się jedne z najlepiej rozpoznawalnych i najważniejszych na świecie - Statua Wolności, Tower of London, budynek opery w Sydney czy Independence Hall - czytamy w "Environmental Research Letters".

Obiekty te zaleje woda, jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie przez dwa tysiące lat, a temperatury wzrosną o 3 st. C powyżej wartości z czasów przedindustrialnych. W takim przypadku zalane zostaną również historyczne centra miast, np. Brugii - czyli belgijskiego miasta nazywanego flamandzką Wenecją, Neapolu, Rygi i Petersburga. Podobny los czeka Wenecję i jej lagunę czy opactwo Westminster w Londynie.

"Jeśli wzrost temperatur w ciągu 2 tys. lat wyniesie 3 st. C - co wydaje się prawdopodobne, i czego z reguły nie uważa się za najbardziej ekstremalny scenariusz - to wpływ ocieplenia na nasze globalne dziedzictwo będzie naprawdę poważny" - ostrzega główny autor badania, prof. Ben Marzeion z Uniwersytetu w Innsbrucku.

"Poziom morza reaguje na globalne ocieplenie powoli, ale systematycznie. Dzieje się tak dlatego, że najważniejsze w tym procesie mechanizmy - kumulowanie ciepła w oceanie i topnienie lodu kontynentalnego - utrzymują się bardzo długo nawet po tym, jak zatrzyma się ocieplenie atmosfery" - tłumaczy Marzeion.

Naukowcy rozważali również, gdzie obecnie (albo dopiero w przyszłości) mogą powstawać budynki lub miejsca, które z czasem zyskają uznanie jako obiekty światowego dziedzictwa. W tym celu obliczyli, jaki procent obszarów, dziś gęsto zaludnionych, może się znaleźć pod wodą. Według naukowców, w miejscach, którym grozi zalanie, żyje obecnie 7 proc. mieszkańców Ziemi. Ponad 60 proc. tych ludzi to mieszkańcy Chin, Indii, Bangladeszu, Wietnamu i Indonezji.

Badacze obliczyli też, jaka część lądu może zostać zalana. Według nich największe straty dotyczące Ziemi (odpowiadające ponad połowie powierzchni kraju) poniesie siedem państw, m.in. Malediwy, Wyspy Bahama i Kajmany. Aż 35 innych straci na rzecz morza ok. 10 proc. swojego terytorium.

W swoich badaniach naukowcy uwzględnili w sumie 720 stanowisk z listy UNESCO.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement