Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Climate change: Oceans running out of oxygen as temperatures rise

Climate change: Oceans running out of oxygen as temperatures rise
Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach... (Fot. Getty Images)
Climate change and nutrient pollution are driving the oxygen from our oceans, and threatening many species of fish. That's the conclusion of the biggest study of its kind, undertaken by conservation group IUCN.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprawozdanie, które zostało opracowane przez ekspertów IUCN, bazuje na danych dotyczących jakości wody w oceanach zbieranych od końca lat 50. XX wieku.

Autorzy raportu wskazali, że w latach 1960-2010 nastąpiło zmniejszenie zawartości tlenu w wodach oceanicznych o 2 proc., przede wszystkim ze względu na ocieplanie się klimatu na Ziemi.

"Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów" - odnotowali eksperci IUCN.

Raport wykazał, że ocieplenie klimatyczne prowadzi do nagrzewania górnej warstwy oceanów i systematycznego ubywania tlenu.

Zjawisko to nasila się też dlatego, że do mórz i oceanów dostają się nawozy sztuczne, które przyczyniają się do nadmiernego rozrostu alg, pozbawiających wodę tlenu.

Raport wykazał, że ocieplenie klimatyczne prowadzi do nagrzewania górnej warstwy oceanów i systematycznego ubywania tlenu. (Fot. Getty Images)

Raport IUCN, najstarszej na świecie międzynarodowej organizacji ochrony przyrody, wskazuje, że w wodach oceanicznych, a głównie w Atlantyku, występuje obecnie 700 obszarów z niedoborami tlenu. W latach 60. miejsc takich było zaledwie 45.

Dyrektor generalna IUCN Grethel Aguilar podkreśliła podczas prezentacji raportu, że należy pilnie podjąć kroki, które pozwolą ograniczyć te zmiany, gdyż według prognoz tlenu w oceanach będzie nadal ubywać. "Liczę na konkretne postanowienia w tej sprawie podczas konferencji w Madrycie" - podsumowała.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody powstała w 1948 roku, ma siedzibę w Gland w Szwajcarii, zrzesza 1,4 tys. organizacji rządowych i pozarządowych, a współpracuje z nią 16 tys. naukowców.

Najbardziej medialnym wydarzeniem towarzyszącym COP25 była piątkowa wielotysięczna manifestacja z udziałem ponad 800 organizacji ekologicznych i społecznych z całego świata. W proteście zorganizowanym w centrum Madrytu uczestniczyła m.in. szwedzka aktywistka Greta Thunberg, nieformalna liderka szkolnych strajków na rzecz klimatu.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Ocieplenie z ostatnich dekad jest bezprecedensowe w skali 2 tysięcy lat

Klimatolog: Fale upałów zabijają. Liczba ofiar wzrośnie wraz z ociepleniem

Zwrot "strajk klimatyczny" słowem roku w UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement