Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cła po Brexicie: Nawet £100 ekstra za zamówienia online w UE

Cła po Brexicie: Nawet £100 ekstra za zamówienia online w UE
Brytyjscy konsumenci, którzy zamówili produkty za ponad £135 bezpośrednio przez europejskie witryny internetowe, muszą uiścić cła importowe. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy po 1 stycznia br. kupili produkty na europejskich stronach internetowych, muszą zapłacić cła importowe w wysokości ponad 100 funtów, aby firmy kurierskie dostarczyły produkty - informuje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Pomimo zapewnień premiera Borisa Johnsona, że po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie nastąpi handel bezcłowy, konsumenci, którzy kupili towary na stronach internetowych UE, są ścigani za cła importowe, VAT i opłaty administracyjne - co, jak twierdzą, sprawia, że ​​zakupy są nieopłacalne. 

Lisie Walpole z Norfolk musiała zapłacić £121 firmie kurierskiej UPS za zamówienie o wartości £236, które złożyła w norweskim sklepie odzieżowym Onepiece.com. W momencie składania zlecenia firma obiecała bezpłatną dostawę międzynarodową.

Z kolei Helen Kara z Uttoxeter w Staffordshire musiała uiścić dodatkową opłatę w wysokości £93 za pościel o wartości £292 od Urbanara.co.uk z siedzibą w Berlinie. Niespodziewany rachunek składał się z £19,81 cła, £61,32  podatku VAT i £11,50 opłaty za pobranie przez firmę kurierską.

"Nie miałam pojęcia, że ​​nie składam zamówienia w firmie z Wielkiej Brytanii" - przyznała kobieta w rozmowie z "The Guardian". "Dopiero gdy otrzymałam rozliczenie, zdałam sobie sprawę, że siedziba znajduje się w Niemczech. Nie zrobiłabym tego, gdybym wiedziała, że za pościel zapłacę 30 proc. ekstra" - dodała.

Zgodnie z informacjami brytyjskiego rządu, od 1 stycznia 2021 r. firmy zagraniczne sprzedające towary do Wielkiej Brytanii o wartości do £135  muszą naliczyć i pobrać podatek VAT (w większości przypadków 20 proc.) w miejscu sprzedaży, a nie podczas importu. Posunięcie to zostało nazwane "niedorzecznym" przez firmę Dutch Bike Bits z siedzibą w holenderskim Assen, która wstrzymała całą sprzedaż do Wielkiej Brytanii.

Internetowe platformy handlowe, takie jak Amazon, pobierają podatek VAT w imieniu sprzedawcy, a towar z Europy można wysłać tak jak poprzednio. Jednak brytyjscy konsumenci, którzy zamówili produkty za ponad £135 bezpośrednio przez europejskie witryny internetowe, muszą uiścić cła importowe.

Jednym z problemów, z jakimi borykają się konsumenci, jest ustalenie, jakie cła są należne, ponieważ stawka zależy od rodzaju towarów i ich źródła. Więcej informacji o zmianach w opodatkowaniu VAT towarów zagranicznych sprzedawanych klientom od 1 stycznia 2021 r. można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej:

Zmiany zasad podróżowania i przewozu rzeczy z UK do Europy po 1 stycznia 2021 r.

Brexit: Straż graniczna w Holandii konfiskuje kanapki kierowcom z UK

Rząd UK dementuje plotki o ograniczaniu praw pracowniczych po Brexicie

Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama