Menu

Chorzy na raka w UK wstydzą się rozmawiać o wielu problemach

Chorzy na raka w UK wstydzą się rozmawiać o wielu problemach
Wielu chorych na chorobę nowotworową cierpi na liczne problemy, które powszechnie uchodzą za wstydliwe. (Fot. Getty Images)
Tysiące osób cierpiących na raka nie szuka pomocy, borykając się z licznymi problemami zdrotownymi, które uchodzą powszechnie za 'temat tabu'. Jak przekazała organizacja Macmillan Cancer Support, wielu chorych unika rozmowy o problemach z poczucia wstydu.
Reklama

Aktywiści z Macmillan twierdzą, że pacjenci obawiają się poruszać zwłaszcza tematy związane ze zdrowiem psychicznym i seksualym. Za temat tabu uchodzą również problemy z pęcherzem i jelitami, a także kłopoty finansowe.

Badanie, które dla Macmillan przeprowadziła organizacja YouGov wykazało, że nawet co 5. osoba z chorobą nowotworową "świadomie unika pewnych tematów, decydując się tym samym na cierpienie".

Najbardziej wstydliwym tematem dla chorych na raka jest seks - aż 60 procent osób nie zdradza, że ma problemy z życiem seksualnym po zachorowaniu. 47 proc. badanych uznało, że o tego rodzaju problemach trudno byłoby im porozmawiać nawet z najbliższą osobą.

"To smutne, że pomimo radzenia sobie z groźną dla życia chorobą, ludzie są zbyt zawstydzeni, by prosić o pomoc w związku z problemami fizycznymi, psychicznymi czy finansowymi" - przekazała Janice Preston z organizacji Macmillan.

"Rozumiem, że mówienie o takich problemach jak nietrzymanie moczu, brak erekcji czy depresja może być trudne, ale niezwracanie się z tym do lekarza może sprawić, że problemy będą się pogłębiać" - dodała.

W związku z rosnącą skalą problemu, Macmillan Cancer Support opublikowało film, który jest częścią kampanii reklamowej adresującej problem.

  Komentarze
  • Monika
   27 czerwca, 11:44

   Rakietakasia.pl porusza ten jakże ciężki dla wielu ludzi temat w bardzo fajny sposób, który każdy powinien przeczytać. Choroba onkologiczna nie czyni nikogo gorszym.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama