Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Croatia earthquake: Seven dead as rescuers search rubble for survivors

Croatia earthquake: Seven dead as rescuers search rubble for survivors
Epicentrum wczorajszego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja (na zdj.), 47 km na południe od Zagrzebia. (Fot. Getty Images)
At least seven people are known to have died in a magnitude 6.4 earthquake that struck central Croatia on Tuesday. Rescue teams spent the night scouring the rubble of damaged buildings in the search for survivors.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Prace inżynieryjne są teraz kluczowe na całym obszarze dotkniętym trzęsieniem ziemi. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo ludności. Dopiero potem będziemy myśleć o odbudowie i o tym, co zrobić, by jak najszybciej przywrócić wszystko do normy" - ocenił minister Mario Banożić, który wraz z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Chorwacji admirałem Robertem Hranjem odwiedził wczoraj zniszczoną przez trzesięnie 15-tysięczną Petrinję.

W mieście nie ma prądu i nie działa ogrzewanie. "Petrinja jest cała w ruinach, wstrząsają nim fale paniki" - poinformował burmistrz Darinko Dumbović. Prądu nie ma też w szpitalu. 

Blisko 190 osób zostało umieszczonych w jednostce wojskowej, która znajduje się w mieście. Szef resortu obrony zapewnił w rozmowie z dziennikarzami, że jednostka przyjmie w ciągu nocy także inne osoby, który domy zostały zniszczone. W pomoc ludności zaangażowanych jest obecnie 350 wojskowych. Do akcji skierowano kilka śmigłowców.

"Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych: siedmiu zabitych, nie jest zapewne ostateczny" - przekazał wczoraj premier Chorwacji Andrej Plenković. Rannych jest ok. 20 osób, z czego sześć poważnie.

Trudna sytuacja panuje w miejscowościach Majske Poljane czy Gline, gdzie było najwięcej zabitych, a także w niektórych wsiach żupanii sisacko-moslawińskiej.

Szef resortu obrony ostrzegł wczoraj wieczorem przed oszustwami i zagranicznymi kontami, na których rzekomo zbierane są środki dla ofiar trzęsienia. "Te płatności są podejrzane" - podkreślił. "Pamiętamy jeszcze pomoc, jakiej Unia udzieliła miastu Zagrzeb po trzęsieniu ziemi w marcu. Chorwacja jest członkiem UE i jestem przekonany, że ten sam mechanizm zadziała w wypadku Petrinji" - wyjaśnił minister. 

Epicentrum wczorajszego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami - na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

Bałkany są strefą aktywną sejsmicznie. W listopadzie 2019 r. doszło do silnego trzęsienia ziemi w Albanii, w który zginęło ponad 50 osób. 

Wczorajsze trzęsienie miało magnitudę 6,4. Magnituda to parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Charlesa Richtera wraz z opracowaniem przez niego "skali magnitud", nazwanej później skalą Richtera.

Magnituda w przedziale 6,0-6,9 w skali Richtera oznacza silne trzęsienie ziemi. Średnia liczba takich trzęsień ciągu roku to 120 do 134. Powodują one zazwyczaj znaczne zniszczenia.

Czytaj więcej:

Silne trzęsienie ziemi na Sycylii. "Ludzie ze strachu nocowali w samochodach"

Chorwacja: Silne trzęsienie ziemi pod Zagrzebiem

Chorwacja: Są ofiary śmiertelne po trzęsieniu ziemi. "To jest jak Hiroszima"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement