Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chiny zapowiadają neutralność klimatyczną i wzywają do "zielonego ożywienia"

Chiny zapowiadają neutralność klimatyczną i wzywają do "zielonego ożywienia"
Xi Jinping wskazał w swoim wystąpieniu, że "ludzie, jako gatunek, nie mogą już dłużej ignorować problemu zanieczyszczenia środowiska". (Fot. Getty Images)
Chiny, największy producent gazów cieplarnianych, osiągną neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku – oświadczył sam przywódca kraju Xi Jinping na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To jak dotąd najkonkretniejsze zobowiązanie Pekinu w tej sprawie.
Reklama
Reklama

"Naszym celem jest, aby emisje CO2 osiągnęły maksimum przed 2030 rokiem, oraz neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2060" - oznajmił Xi, wzywając światowych przywódców, aby dążyli do "zielonego ożywienia globalnej gospodarki" po pandemii Covid-19.

Zapowiedź pozytywnie ocenili działacze na rzecz walki ze zmianami klimatu. Ekspert w sprawach klimatycznych z Grantham Institute w londyńskim Imperial College Joeri Rogelj określił ją jako "niespodziewaną i pouczającą".

Xi przemawiał kilka minut po prezydencie USA Donaldzie Trumpie, który w swoim wystąpieniu ostro skrytykował Chiny za "niepohamowane zanieczyszczanie" środowiska. Według AFP, Chiny odpowiadają za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych na świecie.

W samych Chinach - głównie w społeczeństwie - panuje przekonanie, że to bogate kraje przez ostatnie stulecie zanieczyszczały środowisko, w związku z tym nie mogą zmuszać i pouczać Chin do ograniczania mocy przerobowych swojej gospodarki, która dopiero w ostatnich latach zaczęła się rozwijać.

Prezydent Chin zapowiedział, że jego kraj osiągnie neutralność klimatyczną w ciągu najbliższych 40 lat. (Fot. Getty Images)

Specjalista ds. dyplomacji klimatycznej z organizacji Greenpeace Li Shuo ocenił wypowiedź Xi kilka minut po przemówieniu Trumpa jako "odważny i dobrze skalkulowane posunięcie". "To pokazuje, że Xi jest wciąż zainteresowany wykorzystaniem agendy klimatycznej w celach geopolitycznych" – zaznaczył Li.

W ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku Chiny zobowiązały się, że generowane przez nie emisje osiągną maksimum "około 2030 roku". UE naciskała na Pekin, by przesunął tę datę nad rok 2025 i określił termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

"Z zadowoleniem przyjmuję obwieszczenie prezydenta Xi, że Chiny ustaliły datę maksymalnych emisji CO2 i staną się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku" – oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

Zapowiedzi Xi kontrastują ze stanowiskiem Trumpa, który w 2017 roku wycofał USA z porozumienia paryskiego, oceniając je jako niesprawiedliwe. „Ci, którzy atakują wybitne osiągnięcia Ameryki w sprawie środowiska, ignorując niepohamowane zanieczyszczanie przez Chiny, nie są zainteresowani środowiskiem. Chcą tylko ukarać Amerykę. I ja tego nie poprę" – oznajmił prezydent USA w swoim wystąpieniu.

Czytaj więcej:

Raport: Czarna strona plastikowej rewolucji w UK

Greta Thunberg w Davos: Nic nie zrobiono dla klimatu

W 2020 r. czeka nas rekordowy spadek emisji CO2 na skutek pandemii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama