Menu

Chińczycy w UK zarabiają lepiej niż Brytyjczycy

Chińczycy w UK zarabiają lepiej niż Brytyjczycy
Osoby pochodzące z Chin i Indii zarabiają na Wyspach więcej niż tzw. biali Brytyjczycy zatrudnieni na tych samych stanowiskach - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).
Reklama

Według danych za 2018 rok, przeciętne zarobki mniejszości etnicznej z Chin były aż 30,9 proc. wyższe niż wynagrodzenie grupy sklasyfikowanej jako "biali Brytyjczycy". W przypadku pracowników pochodzących z Indii wskaźnik ten wynosił 12 proc.

To jedyne mniejszości etniczne na Wyspach, które mogły pochwalić się większymi średnimi zarobkami niż biali Brytyjczycy. W najgorszej sytuacji byli pracownicy z Bangladeszu, którzy zarabiali od nich 20 proc. mniej. 

"Jednak po uwzględnieniu takich czynników jak wykształcenie i zawód, różnica w wynagrodzeniu między białymi Brytyjczykami i większością grup etnicznych zawęża się, choć nadal istnieją znaczne różnice" - zaznacza Hugh Stickland, starszy analityk ONS, cytowany przez BBC.

Ogólnie, różnica w wynagrodzeniach mniejszości etnicznych i białych mieszkańców Wielkiej Brytanii wynosiła 3,8 proc. - na niekorzyść tej pierwszej grupy.

Różnica płac najbardziej uderza w osoby pochodzące z Bangladeszu. (Fot. Getty Images)

Dane ONS - oparte na średnich zarobkach brutto za godzinę - pokazują, że chińska grupa etniczna była w 2018 r. najwyżej opłacana, otrzymując £15,75 GBP za godzinę. Kolejni byli Hindusi ze stawką wynoszącą £13,47. Stawka godzinowa dla białych Brytyjczyków kształtowała się na poziomie £12,03.

Osoby pochodzące z Bangladeszu otrzymywały najmniej, bo £9,60. Drugą najgorzej opłacaną grupą - z £10 za godzinę - byli przybysze z Pakistanu.

Wysokość zarobków zależała też od miejsca urodzenia. Np. osoby z Bangladeszu, które przyszły na świat w Wielkiej Brytanii, zarabiały o 8 proc. mniej niż biali pracownicy z UK. Z kolei wynagrodzenie Bengalczyków urodzonych poza Wielką Brytanią było niższe aż o 26,8 proc.

Z badania ONS wynika również, że mniejszości etniczne otrzymywały różne płace w zależności od tego, gdzie mieszkały na Wyspach. Londyn, który ma największy odsetek ludności sklasyfikowanej jako grupa mniejszości etnicznych, miał największą różnicę w wynagrodzeniach, wynoszącą 21,7 proc.

Z kolei np. w północno-wschodniej Anglii zarobki pracowników z mniejszości etnicznych były o 6,5 proc. wyższe niż średnie pensje białych Bytyjczyków.

 

  Komentarze


  • Tom
   10 lipca, 15:41

   No dobrze tylko po co nam takie informacje?

  • Aaa
   11 lipca, 09:53

   "Osoby pochodzące z Pakistanu otrzymywały najmniej, bo £9,60. Drugą najgorzej opłacaną grupą - z £10 za godzinę - byli przybysze z Pakistanu."
   Niech zgadnę, trzecia najgorzej zarabiającą grupą też byli Pakistańczycy?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama