Champions League: Manchester City unstoppable, Real's win

Gole dla Manchester City zdobyli Portugalczyk Bernardo Silva w 29. i Brazylijczyk Gabriel Jesus w 65. minucie. (Fot. Getty Images)
Manchester City players, defeating Borussia Moenchengladbach 2-0 in Budapest in the first match of the 1/8 finals of the Champions League, are close to promotion to the next round and won the 19th consecutive victory. In the second match on Wednesday, Atalanta Bergamo lost to Real Madrid 0: 1.

Borussia i zespół City nie mogły się zmierzyć w Niemczech ze względu na wynikający z pandemii COVID-19 zakaz podróży mieszkańców Wielkiej Brytanii do tego kraju.

Gole dla wicemistrza Anglii zdobyli Portugalczyk Bernardo Silva w 29. i Brazylijczyk Gabriel Jesus w 65. minucie.

Manchester City potwierdził, że jest w rewelacyjnej dyspozycji. Ostatniej porażki doznał 21 listopada, w wyjazdowym meczu Premier League z Tottenhamem Hotspur (0:2), a punktów nie stracił od 15 grudnia, kiedy zremisował na własnym stadionie z West Bromwich Albion 1:1.

Kolejne ponad dwa miesiące przyniosły 13 ligowych zwycięstw, w których w dodatku "The Citizens" stracili tylko trzy gole, trzy wygrane w Pucharze Anglii, dwie w Pucharze Ligi, a teraz przyszła kolej na Ligę Mistrzów. Triumf w tych rozgrywkach to cel, którego nie udało się jeszcze zrealizować trenerowi Josepowi Guardioli w prawie już pięcioletniej kadencji w klubie z Manchesteru. Wcześniej Hiszpan dwukrotnie po Puchar Europy sięgnął jako trener Barcelony (2009, 2011).

Środowe spotkanie było już 26. z rzędu, którego City nie przegrało. Ich bilans to 23 zwycięstwa i trzy remisy. Dwóch meczów brakuje do wyrównania najdłuższej takiej serii pod wodzą hiszpańskiego szkoleniowca, datowanej między kwietniem a grudniem 2017.

W drugim tego dnia pojedynku Atalanta przegrała z Realem 0:1. Gospodarze już od 17. minuty grali w dziesiątkę. Remo Freuler sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Ferlanda Mendy'ego i niemiecki arbiter Tobias Stieler odesłał Szwajcara do szatni.

Real - osłabiony brakiem wielu podstawowych piłkarzy, m.in. Karima Benzemy, Sergio Ramosa, Daniela Carvajala czy Edena Hazarda - mimo optycznej przewagi i kilku dogodnych okazji długo nie mógł zdobyć gola. Cztery minuty przed końcem strzałem z 20 metrów tuż przy słupku bramkarza miejscowych pokonał Mendy. To pierwsze trafienie Francuza w 27. występie w Champions League.

Choć mecz ze względów sanitarnych rozgrywany był przy pustych trybunach, to przed pierwszym gwizdkiem w okolicach obiektu w Bergamo zebrało się kilka tysięcy fanów, w tym rodziny z dziećmi. Odbyło się to wbrew m.in. apelom władz klubu, które wzywały sympatyków, by kibicowali gorąco, lecz nie przychodzili pod stadion.

Wiosną ubiegłego roku Bergamo stało się epicentrum pandemii COVID-19 we Włoszech, a pierwszy mecz 1/8 finału poprzedniej edycji LM przeciwko Valencii (4:1), rozegrany 19 lutego 2020 w obecności 45 tys. kibiców na stadionie San Siro w Mediolanie, przyczynił się - według ekspertów - do transmisji koronawirusa po całej Lombardii..

Cztery mecze 1/8 finału odbyły się już w ubiegłym tygodniu. W najciekawszej parze drużynie Paris Saint-Germain nie dała szans Barcelonie, wygrywając na Camp Nou 4:1. Poza tym Liverpool wygrał z grającym w roli gospodarza w Budapeszcie RB Lipsk 2:0, Borussia Dortmund zwyciężyła na wyjeździe Sevillę 3:2, a FC Porto niespodziewanie pokonało u siebie 2:1 Juventus Turyn Wojciecha Szczęsnego, w jedynej potyczce, w której górą okazali się gospodarze.

Rewanże rozegrane zostaną 9-10 i 16-17 marca. Finał zaplanowano na 29 lutego w Stambule.