Champions League: Bayern, Man City win to advance to Champions League last-16

Bayern Monachium wygrał z RB Salzburg 3:1. (Fot. Getty Images)
After the Champions League paused to pay tribute to Diego Maradona, defending champion Bayern Munich and Manchester City won on Wednesday to advance to the knockout rounds.

Lewandowski otworzył wynik w 42. minucie, dobijając strzał Thomasa Muellera.

71 goli w dorobku ma też Hiszpan Raul Gonzalez, który już dawno zakończył karierę. Obu wyprzedzają jedynie Portugalczyk Cristiano Ronaldo - 131 bramek oraz Argentyńczyk Lionel Messi - 118.

W drugiej połowie Bayern przypieczętował czwarte zwycięstwo w czwartym spotkaniu obecnej edycji. Najpierw piłkę do własnej siatki skierował obrońca gości Maximilian Woeber, a następnie na 3:0 podwyższył Leroy Sane. RB Salzburg stać było jedynie na honorowe trafienie Mergima Berishy.

Monachijczycy prowadzą w tabeli grupy A. O siedem punktów wyprzedzają Atletico Madryt i o dziewięć Lokomotiw Moskwa. W spotkaniu tych drużyn w stolicy Hiszpanii był remis 0:0, a w barwach Lokomotiwu cały mecz rozegrali Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus.

Z rywalizujących w środę drużyn kompletem zwycięstw może się jeszcze pochwalić jedynie Manchester City. Podopieczni trenera Josepa Guardioli pokonali na wyjeździe Olympiakos Pireus 1:0 po golu Phila Fodena i także są pewni gry w 1/8 finału.

W tabeli grupy C "The Citizens" o trzy punkty wyprzedzają FC Porto, które w Marsylii wygrało z Olympique 2:0. Portugalczycy są bardzo blisko fazy pucharowej, bo od trzeciego Olympiakosu mają o sześć punktów więcej.

W ciekawie zapowiadającym się meczu grupy B Real Madryt pokonał na wyjeździe Inter Mediolan 2:0. Prowadzenie "Królewskim" już w siódmej minucie dał Belg Eden Hazard wykorzystując rzut karny. Gospodarze jeszcze bardziej sobie skomplikowali sytuację po nieco ponad półgodzinie gry, gdy za czerwoną kartkę boisko opuścić musiał Chilijczyk Arturo Vidal. W drugiej połowie własnego bramkarza pokonał Marokańczyk Achraf Hakimi.

Sytuacja Interu jest bliska beznadziejnej; z zaledwie dwoma punktami zamyka zestawienie. Z ośmioma niespodziewanym liderem jest natomiast Borussia Moenchengladbach. Niemiecki zespół rozbił u siebie Szachtar Donieck 4:0. O punkt wyprzedza Real oraz o cztery Ukraińców.

W grupie D lekko sytuację skomplikował sobie Liverpool. "The Reds" nadal są na pierwszym miejscu, ale po wyjazdowej porażce z Atalantą Bergamo 0:2 mają już tylko dwa punkty przewagi nad Włochami oraz Ajaxem Amsterdam. W 60. i 64. minucie bramki dla Atalanty zdobyli Słoweniec Josip Ilicic i Niemiec Robin Gosens.

Ajax natomiast u siebie wygrał z FC Midtjylland 3:1.

We wtorek awans uzyskały cztery drużyny: Barcelona, Juventus Turyn - z Wojciechem Szczęsnym w bramce - oraz Sevilla i Chelsea Londyn.

Barcelona to trzecia drużyna z kompletem zwycięstw. Tego dnia w Kijowie pokonała Dynamo 4:0. Dwa gole uzyskał duński napastnik Martin Braithwaite, który zastąpił w podstawowej "11" Messiego. Argentyńczyk nie przyjechał na Ukrainę, gdyż trener Ronald Koeman pozwolił mu odpocząć.

Całe spotkanie w barwach Dynama rozegrał obrońca reprezentacji Polski Tomasz Kędziora.

W drugim meczu grupy G Juventus pokonał w Turynie Ferencvaros Budapeszt 2:1. Goście objęli prowadzenie w 19. minucie, kiedy kontrę wykończył Albańczyk Myrto Uzuni, pokonując z bliska Szczęsnego.

W 35. minucie wyrównał niezawodny Cristiano Ronaldo. Natomiast w drugiej doliczonego przez arbitra czasu gry wygraną i awans zapewnił turyńczykom hiszpański napastnik Alvaro Morata, który zaliczył piąte trafienie w tym sezonie LM. Po jego strzale głową nie popisał się jednak węgierski bramkarz gości Denes Dibusz.

Barcelona ma 12 punktów, "Stara Dama" z dziewięcioma jest druga, a mistrz Węgier i Dynamo wywalczyły dotychczas po jednym.

Podobna sytuacja miała miejsce w grupie E. Chelsea i Sevilla również zapewniły sobie udział w 1/8 finału zwyciężając po golach w doliczonym czasie gry.

Angielski zespół wygrał na wyjeździe z debiutującą w Champions League ekipą Rennes 2:1, a sukces na ojczystej ziemi zapewnił mu Francuz Olivier Giroud. Sevilla natomiast po trafieniu Munira El Haddadiego pokonała w Rosji innego debiutanta w LM - FK Krasnodar 2:1.

Ekipa hiszpańska i Chelsea mają po 10 punktów, a drużyny z Krasnodaru i Rennes po jednym. Ich bezpośredni pojedynek za tydzień w Rosji zdecyduje prawdopodobnie o trzeciej pozycji w tabeli i kontynuowaniu rywalizacji w fazie pucharowej LE.

Łukasz Piszczek z ławki rezerwowych Borussii Dortmund obserwował wygraną z Club Brugge 3:0. Dwa gole strzelił Erling Haaland. 20-latek z sześcioma trafieniami jest najskuteczniejszy w bieżącej edycji LM, a łącznie w tych rozgrywkach uzbierał ich już 16, czego dokonał w... 12 występach.

Norweg jest najmłodszym piłkarzem, który osiągnął granicę 15 goli w Champions League. We wtorek miał 20 lat i 126 dni. 180 dni starszy był Francuz Kylian Mbappe, Messi takim wynikiem mógł się pochwalić w wieku 21 lat i 288 dni, a Lewandowski mając 25 lat i 111 dni.

Borussia z dziewięcioma punktami wciąż prowadzi w tabeli grupy F. Punkt mniej ma Lazio Rzym, które na własnym stadionie wygrało z Zenitem Sankt Petersburg 3:1. Dwukrotnie bramkarza gości Michaiła Kierżakowa pokonał najlepszy strzelec lig europejskich sezonu 2019/20 Ciro Immobile. Szymona Czyża zabrakło w meczowej kadrze włoskiej ekipy.

Nadzieje na dalszy udział w LM przedłużyli piłkarze Paris Saint-Germain. Finaliści poprzedniej edycji w trzecim w ciągu trzech miesięcy spotkaniu z RB Lipsk wygrali 1:0. Sukces zapewniło im trafienie Brazylijczyka Neymara z rzutu karnego w 11. minucie.

Paryżanie zrównali się punktami z niemieckim rywalem - po sześć. Trzy więcej ma Manchester United, który wygrał z tureckim Istanbul Basaksehir 4:1. Dwa gole, w tym pierwszego wyjątkowej urody uderzeniem zza pola karnego już w siódmej minucie, strzelił portugalski pomocnik Bruno Fernandes. Z kolei po raz piąty w tej edycji LM piłkę do siatki posłał, tym razem z rzutu karnego, Marcus Rashford.