Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Coraz więcej Niemców nie stać na wynajęcie mieszkania

Coraz więcej Niemców nie stać na wynajęcie mieszkania
Na zdjęciu: Nowoczesny apartament mieszkalny w okolicach Berlina. (Fot. Thinkstock)
Rosnące czynsze i deficyt mieszkań sprawiają, że coraz więcej Niemców nie stać na wynajęcie mieszkania lub musi na ten cel przeznaczać dysproporcjonalnie dużą część dochodów - ostrzegła organizacja Caritas, rozpoczynając kampanię 'Każdy potrzebuje domu'.
Reklama

"To obecnie element naszej rzeczywistości, który może prowadzić do konfliktów społeczno-politycznych" - podkreślił szef Caritas, Peter Neher.

Jak wskazał, "coraz więcej ludzi dowiaduje się, że na rynku mieszkaniowym stoi praktycznie na przegranej pozycji, albo musi przeznaczać na czynsz i koszty utrzymania mieszkania ponad jedną trzecią dochodów".

"Jeśli to zasobność portfela w coraz większym stopniu decyduje o składzie społecznym dzielnic, to prowadzi to do rozwarstwienia społecznego i osłabia więzi społeczne" - dodał Neher.

Z powodu szybko rosnących kosztów wynajęcia mieszkania i niedoboru mieszkań na rynku coraz więcej rodzin, osób starszych i mniej zamożnych oraz studentów znika z całych dzielnic w dużych miastach i metropoliach, bo czynsze tam okazują się dla nich za wysokie - podkreśla Caritas w badaniu "Prawo człowieka do mieszkania".

Z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie tej organizacji wynika, że dostępność przystępnych cenowo mieszkań respondenci wskazywali wśród najważniejszych kwestii politycznych, po opiece, biedzie wśród dzieci i emeryturach, ale przed bezrobociem.

Szybko rosnące koszty mieszkania zdaniem 79 proc. pytanych wskazało jako czynnik zagrożenia ubóstwem. W ocenie 77 proc. negatywnie wpływa to na możliwości rozwoju dzieci. Dla trzech czwartych pytanych wysokie koszty utrzymania prowadzą do fizycznego odseparowania bogatych od biednych w miastach oraz zwiększają zagrożenie bezdomnością.

Problem rosnących czynszów i braku przystępnych cenowo mieszkań dotyka nie tylko osoby mało zarabiające, ale też przedstawicieli grup zawodowych z szeroko pojmowanej klasy średniej, w tym pielęgniarki, policjantów czy opiekunki - wskazał Neher.

Zrzeszenie organizacji pomocy dla osób bezdomnych (Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe) prognozuje, że w 2018 roku ponad milion osób w Niemczech pozostanie bez mieszkania. Tylko niewielka część z nich wyląduje na ulicy; większość zamieszka u rodziny lub przyjaciół albo w ośrodkach socjalnych.

W 2016 roku bez mieszkania w Niemczech pozostawało ok. 860 tys. osób. To o 150 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

 

  Komentarze


  • Ona
   12 stycznia, 12:40

   I tego typu info powinno byc w srodkach masowego przekazu na codzien....a nie politycy,luxusy,sex....

  • Typ
   12 stycznia, 13:23

   a Polacy przeznaczaja jednatrzecia tylko na pokoj i nikt nie placze zresztaw calej bylej NRD jest pelno pustostanow

  • Rtyuiop
   12 stycznia, 16:30

   Nie ma w świecie nic gorszego jak życie w Londynie.

  • Gość
   12 stycznia, 22:51

   W czwartek byłam w Niemczech w koln i jak przy wcześniejszych wizytach w tym kraju (w różnych miastach) nie widziałam takiej ilości bezdomnych śpiących na ulicach. Wszyscy byli biali jezeli to ma jakieś znaczenie. Dla mnie to był ogromny szok. Niby taki bogaty, socjalny kraj a dziesiątki ludzi bezdomu.

  • THC
   13 stycznia, 06:28

   Rtyuiop nikt cie nie zmuszal do wyjazdu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama