Menu

Car chiefs warn of 'knockout blow' to industry from no-deal Brexit

Car chiefs warn of 'knockout blow' to industry from no-deal Brexit
Nad przemysłem motoryzacyjnym w UK zebrały się ciemne chmury. (Fot. Getty Images)
Mr Hawes warned that the industry faces 'death by 1,000 cuts', where a gradual erosion of competitiveness makes it harder to invest.
Advertisement
News available in Polish

Zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt dopuszczają możliwość twardego Brexitu, jednak nie jest to dla nich preferowany scenariusz.

Szef stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych i handlowców (SMMT) Mike Hawes stwierdził, że skutki Brexitu już są odczuwalne. "Dostrzegamy konsekwencje niepewności, obawy przed brakiem porozumienia" - podkreślił.

Honda wcześniej zapowiedziała zamknięcie swojej fabryki w Wielkiej Brytanii, a Ford ogłosił, że zakończy działalność jednego z dwóch zakładów produkujących silniki.

"Pierwszym zadaniem nowego premiera musi być zagwarantowanie umowy, która podtrzyma bez szkód handel, ponieważ brak umowy jest dla naszego niedopuszczalny" - tłumaczył.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny obawia się, że twardy Brexit doprowadzi do wprowadzenia ceł wynoszących do 10 proc. na gotowe samochody, a także opóźnień na granicy, które spowodują zablokowanie portów oraz dróg dojazdowych. Brak porozumienia wyceniany jest na 50 tys. funtów za każdą minutę opóźnienia na granicy - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez SMMT.

Brytyjskie marki motoryzacyjne są głównie w zagranicznych rękach. Od 2017 roku zakończył się dla nich okres wzrostu, na co wpływ miało malejące zainteresowanie samochodami z silnikami diesla i niepewność wokół Brexitu.

W tym roku największy producent Zjednoczonego Królestwa - Jaguar Land Rover - ogłosił zwolnienia sięgające ok. 4,5 tys. osób.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Advertisement