Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Car chiefs warn of 'knockout blow' to industry from no-deal Brexit

Car chiefs warn of 'knockout blow' to industry from no-deal Brexit
Nad przemysłem motoryzacyjnym w UK zebrały się ciemne chmury. (Fot. Getty Images)
Mr Hawes warned that the industry faces 'death by 1,000 cuts', where a gradual erosion of competitiveness makes it harder to invest.
Advertisement
News available in Polish

Zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt dopuszczają możliwość twardego Brexitu, jednak nie jest to dla nich preferowany scenariusz.

Szef stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych i handlowców (SMMT) Mike Hawes stwierdził, że skutki Brexitu już są odczuwalne. "Dostrzegamy konsekwencje niepewności, obawy przed brakiem porozumienia" - podkreślił.

Honda wcześniej zapowiedziała zamknięcie swojej fabryki w Wielkiej Brytanii, a Ford ogłosił, że zakończy działalność jednego z dwóch zakładów produkujących silniki.

"Pierwszym zadaniem nowego premiera musi być zagwarantowanie umowy, która podtrzyma bez szkód handel, ponieważ brak umowy jest dla naszego niedopuszczalny" - tłumaczył.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny obawia się, że twardy Brexit doprowadzi do wprowadzenia ceł wynoszących do 10 proc. na gotowe samochody, a także opóźnień na granicy, które spowodują zablokowanie portów oraz dróg dojazdowych. Brak porozumienia wyceniany jest na 50 tys. funtów za każdą minutę opóźnienia na granicy - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez SMMT.

Brytyjskie marki motoryzacyjne są głównie w zagranicznych rękach. Od 2017 roku zakończył się dla nich okres wzrostu, na co wpływ miało malejące zainteresowanie samochodami z silnikami diesla i niepewność wokół Brexitu.

W tym roku największy producent Zjednoczonego Królestwa - Jaguar Land Rover - ogłosił zwolnienia sięgające ok. 4,5 tys. osób.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Advertisement