Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Canon: Polskie firmy bez zaufania do cyfrowych narzędzi i pracy zdalnej

Canon: Polskie firmy bez zaufania do cyfrowych narzędzi i pracy zdalnej
Polskie firmy stawiają głównie na pracę stacjonarną - wynika z badania Canon Polska. (Fot. Getty Images)
Firmy z Polski nie mają zaufania do nowoczesnych narzędzi cyfrowej i pracy zdalnej - wynika z opublikowanych dziś badań przeprowadzonych w Polsce, a także w Czechach i na Węgrzech. Zaznaczono, że większość przedsiębiorstw z Europy Środkowej czeka na powrót pracowników do biur, nie chcąc praktykować zdalnej formy współpracy.

Reklama
Reklama

Z badań wynika, że firmy, które w wyniku pandemii zdecydowały się na wprowadzenie hybrydowego modelu pracy, traktują go w większości jako stan przejściowy – wynika z badania Canon przeprowadzonego w regionie 4CE, czyli w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Podkreślono, że w Polsce wywiady przeprowadzono z 202 średnimi i dużymi organizacjami, na Węgrzech z 452, a w Czechach z ponad setką.

Z ankiety wynika, że praca zdalna i hybrydowa jest dla znacznej części firm działających Europie Środkowej problematyczna. "Wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala całkowicie przejść na pracę zdalną. Problem ten dotyczy głównie średnich firm, podczas gdy większość tych dużych poczyniło odpowiednie inwestycje" – wyjaśnił dyrektor marketingu i sprzedaży w Canon Polska Michał Łepkowski.

Badania na Węgrzech pokazują, że niechęć przed pracą zdalną wynika m.in. z obawy przed zanikiem "zespołowego ducha". Tak twierdzi 2/3 węgierskich pracowników. Podkreślono, że choć aż 85 proc. węgierskich firm wprowadziło podczas pandemii pewne formy pracy zdalnej, tylko co czwarte przedsiębiorstwo pozwala pracownikom na pracę z domu w wymiarze większym niż dwa dni tygodniowo. Co więcej, w całości na taką formę pracy zdecydowało się tylko 2 proc. firm.

Podobną nieufność wobec pracy zdalnej widać w Czechach. Tylko 10 proc. firm pozwalało większości pracownikom na pracę zdalną podczas lockdownu. Co więcej, zaledwie 15 proc. przedsiębiorstw rozważa rozszerzenie możliwości pracy z domu w większym stopniu niż przed pandemią.

Stosunkowo elastyczna okazała się Polska, gdzie - jak napisano - ok. 31 proc. firm wprowadziło podczas pandemii model pracy hybrydowej. Jednak ok. 34 proc. przebadanych przedsiębiorców zadeklarowało powrót do pracy stacjonarnej natychmiast, jak tylko będzie to możliwe.

Jak ocenia Michał Łepkowski z Canon Polska, wyniki badań świadczą o konieczności nieustannego edukowania przedsiębiorców, w jaki sposób zwiększać w firmie stopień cyberbezpieczeństwa oraz jak sprostać wymogom transformacji cyfrowej. "Wywołane przez pandemię przyśpieszenie w cyfryzacji jest procesem, który coraz bardziej będzie determinował życie organizacji. Dlatego tak ważne jest edukowanie przedsiębiorców, że transformacja cyfrowa jest konieczna, by zachować konkurencyjność na rynku. Oczywiście to będzie wymagało poczynienia przez nich inwestycji, które jednak zwrócą się w przyszłości w postaci nowoczesnej, dobrze prosperującej firmy" – podsumował.

Czytaj więcej:

Niemowlaki w UK bez smartfonów? Rząd chce edukować rodziców

Badanie: Tylko 3 na 10 polskich seniorów korzysta z internetu

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie: Digitalizacja zbiorów dałaby gospodarce miliardy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama