Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Wraz z epidemią w 2020 r. pogorszyły się nastroje społeczne

CBOS: Wraz z epidemią w 2020 r. pogorszyły się nastroje społeczne
Na zdj. wieczór na krakowskim Rynku Głównym. (Fot. Getty Images)
Wraz z epidemią w 2020 r. pogorszyły się wskaźniki nastrojów społecznych, ocen i prognoz sytuacji gospodarczej. W ocenach sytuacji politycznej, podobnie jak w ubiegłych latach, silniej artykułowano niezadowolenie niż zadowolenie – wynika z najnowszego badania CBOS.
Reklama
Reklama

Dane pochodzą z realizowanych od stycznia do grudnia 2020 r. badań aktualnych problemów i wydarzeń.

Badania CBOS pokazały, że w pierwszym kwartale 2020 r., przed ogłoszeniem stanu epidemii, w ocenach sytuacji gospodarczej zdecydowanie silniej wyrażano zadowolenie niż niezadowolenie.

Postrzeganie sytuacji gospodarczej bardzo wyraźnie pogorszyło sie w pierwszych miesiącach epidemii, podczas lockdownu, chociaż wyniki badań pokazały, że do pierwszej dekady października oceny pozytywne były wciąż silniej artykułowane niż negatywne. Oceny stanu gospodarki spadały wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej i wprowadzaniem nowych obostrzeń w działalności firm.

W ocenach sfery prywatnej również nastąpiło pewne pogorszenie, mniejsze niż w sferze publicznej. Przez cały rok pozytywne oceny poziomu życia i sytuacji w zakładach pracy były silniej wyrażane niż negatywne. O ile przez znaczną część 2020 r. mocniej wyrażany był optymizm niż pesymizm w przewidywaniach odnoszących się do sfery prywatnej, o tyle w ostatnich miesiącach analizowanego roku ten optymizm zauważalnie zmalał i wzrosły obawy przed pogorszeniem sytuacji.

W ocenach poziomu życia respondentów i ich rodzin przez cały rok 2020 silniej artykułowane były oceny pozytywne niż negatywne. Najgorsze postrzeganie zarejestrowano pod koniec roku, a najlepsze w marcu.

Z badań CBOS wynika, że jeśli chodzi o sytuację w zakładach pracy, to przez cały ubiegły rok zdecydowanie mocniej wyrażane były oceny pozytywne niż negatywne.

"Najlepsze zarejestrowaliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku (w lutym i w marcu, jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii). Na przełomie maja i czerwca odnotowaliśmy pogorszenie postrzegania kondycji zakładów pracy, a w kolejnych miesiącach – aż do września – następowała systematyczna poprawa w tym zakresie" – podano.

Zwrócono uwagę, że w IV kwartale 2020 r. pogorszyły się prognozy sytuacji w zakładach pracy. W ostatniej dekadzie października i w listopadzie pesymizm był silniej artykułowany niż optymizm. Poprawa prognoz na rok 2021 nastąpiła w grudniu.

Czytaj więcej:

CBOS: 47 proc. Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

CBOS: Połowa Polaków oceniła mijający rok jako dobry

Sondaż: Samopoczucie najmłodszych Polaków najgorsze od 20 lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama