Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: With the epidemic in 2020, public mood deteriorated

CBOS: With the epidemic in 2020, public mood deteriorated
Na zdj. wieczór na krakowskim Rynku Głównym. (Fot. Getty Images)
Along with the epidemic in 2020, indicators of public sentiment, assessments and forecasts of the economic situation worsened. In evaluations of the political situation, as in previous years, dissatisfaction was expressed more strongly than satisfaction, according to the latest CBOS survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dane pochodzą z realizowanych od stycznia do grudnia 2020 r. badań aktualnych problemów i wydarzeń.

Badania CBOS pokazały, że w pierwszym kwartale 2020 r., przed ogłoszeniem stanu epidemii, w ocenach sytuacji gospodarczej zdecydowanie silniej wyrażano zadowolenie niż niezadowolenie.

Postrzeganie sytuacji gospodarczej bardzo wyraźnie pogorszyło sie w pierwszych miesiącach epidemii, podczas lockdownu, chociaż wyniki badań pokazały, że do pierwszej dekady października oceny pozytywne były wciąż silniej artykułowane niż negatywne. Oceny stanu gospodarki spadały wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej i wprowadzaniem nowych obostrzeń w działalności firm.

W ocenach sfery prywatnej również nastąpiło pewne pogorszenie, mniejsze niż w sferze publicznej. Przez cały rok pozytywne oceny poziomu życia i sytuacji w zakładach pracy były silniej wyrażane niż negatywne. O ile przez znaczną część 2020 r. mocniej wyrażany był optymizm niż pesymizm w przewidywaniach odnoszących się do sfery prywatnej, o tyle w ostatnich miesiącach analizowanego roku ten optymizm zauważalnie zmalał i wzrosły obawy przed pogorszeniem sytuacji.

W ocenach poziomu życia respondentów i ich rodzin przez cały rok 2020 silniej artykułowane były oceny pozytywne niż negatywne. Najgorsze postrzeganie zarejestrowano pod koniec roku, a najlepsze w marcu.

Z badań CBOS wynika, że jeśli chodzi o sytuację w zakładach pracy, to przez cały ubiegły rok zdecydowanie mocniej wyrażane były oceny pozytywne niż negatywne.

"Najlepsze zarejestrowaliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku (w lutym i w marcu, jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii). Na przełomie maja i czerwca odnotowaliśmy pogorszenie postrzegania kondycji zakładów pracy, a w kolejnych miesiącach – aż do września – następowała systematyczna poprawa w tym zakresie" – podano.

Zwrócono uwagę, że w IV kwartale 2020 r. pogorszyły się prognozy sytuacji w zakładach pracy. W ostatniej dekadzie października i w listopadzie pesymizm był silniej artykułowany niż optymizm. Poprawa prognoz na rok 2021 nastąpiła w grudniu.

Czytaj więcej:

CBOS: 47 proc. Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

CBOS: Połowa Polaków oceniła mijający rok jako dobry

Sondaż: Samopoczucie najmłodszych Polaków najgorsze od 20 lat

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement