Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

CBOS: Prawie połowa Polaków nie identyfikuje się z żadnym ugrupowaniem politycznym

CBOS: Prawie połowa Polaków nie identyfikuje się z żadnym ugrupowaniem politycznym
Identyfikacja z partią polityczną wzrasta wśród Polaków wraz z wiekiem. (Fot. Getty Images)
45 proc. uprawnionych do głosowania nie znajduje obecnie na scenie politycznej ugrupowania, o którym mogłoby powiedzieć, że jest im ono 'bliskie' lub choćby 'nieco bliższe' niż pozostałe inicjatywy polityczne - wynika z sondażu CBOS. Bliską sobie inicjatywę ma 37 proc. badanych.
Reklama

"Ponad dwie piąte uprawnionych do głosowania (45 proc.) obecnie nie znajduje na scenie politycznej ugrupowania, o którym mogłoby powiedzieć, że jest im ono bliskie lub choćby nieco bliższe niż pozostałe partie czy inicjatywy polityczne. Niespełna dwie piąte dorosłych Polaków (37 proc.) znajduje w istniejącym spektrum partii i ruchów politycznych ugrupowanie, które uznaje za bliskie sobie" - można przeczytać w opracowaniu najnowszego badania CBOS.

Dalsze 18 proc., choć nie identyfikuje się aż tak bardzo z żadnym ugrupowaniem, jest jednak skłonne wyróżnić na tle innych jedną partię czy inicjatywę polityczną i uznać ją za nieco bliższą niż pozostałe.

CBOS zauważa przy tym, że tożsamościowy wymiar identyfikacji partyjnych jest dużo bliższy mężczyznom niż kobietom. Z żadnym z ugrupowań nie identyfikuje się ponad połowa kobiet (53 proc.), podczas gdy tego rodzaju postawę przejawia tylko 37 proc. mężczyzn. Większość panów słabiej lub – częściej – mocniej identyfikuje się z jakąś partią lub ugrupowaniem.

Skłonność do partyjnych identyfikacji rośnie wraz z wiekiem. W ramach dzisiejszej sceny politycznej najbardziej wyalienowani i niezaangażowani politycznie pozostają ludzie młodzi (w wieku od 18 do 25 lat) – aż 65 proc. spośród nich nie ma poczucia więzi z którymkolwiek z ugrupowań.

Żadnych głębszych związków nie odczuwa też ponad połowa potencjalnych wyborców w wieku 25–44 lata. Najsilniejsze natomiast są identyfikacje wyborcze osób po 55. roku życia – tylko mniej więcej jedna trzecia nie identyfikuje się z żadnym ugrupowaniem.

Zdolność do partyjnych identyfikacji z obecną sceną polityczną rośnie również wraz z wielkością zamieszkiwanej miejscowości. Wobec istniejącego spektrum partyjnego dystansuje się połowa mieszkańców wsi (50 proc.), wśród mieszkańców największych aglomeracji odsetek ten nie osiąga jednej trzeciej (32 proc.).

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama