Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Poles against the euro, partnerships and the separation of church and state

CBOS: Poles against the euro, partnerships and the separation of church and state
Religia odgrywa ważną rolę w polskim społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
In connection with the upcoming elections, CBOS decided to check the moods of Poles on today's politically most important issues. Studies have shown that Poles are very divided on most issues.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badań CBOS wynika, że 57 proc. badanych popiera progresywną skalę podatkową, zaś 27 proc. preferuje podatek liniowy.

Niemal powszechne jest przekonanie, że państwo powinno zapewnić swoim obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych, takich jak np. opieka zdrowotna i szkolnictwo (wyraża je 81 proc. badanych). 63 proc. respondentów jest za ograniczeniem prywatyzacji i uważa, że znaczna część przedsiębiorstw powinna pozostać w rękach państwa.

Z badań wynika, że opinie na temat relacji państwo–Kościół są podzielone. Tyle samo osób - po 40 proc. - jest zdania, że państwo nie powinno wyróżniać żadnego z wyznań ani Kościołów, a konkordat między Polską a Stolicą Apostolska jest niepotrzebny, ile sądzi, że państwo powinno współpracować z Kościołem katolickim, do którego należy większość społeczeństwa.

Polskie społeczeństwo stało się bardzo podzielone. (Fot. Getty Images)

55 proc. Polaków jest przeciwna prawnemu umożliwieniu zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci. Za prawną instytucjonalizacją jednopłciowych związków partnerskich opowiada się 30 proc. badanych.

40 proc. badanych uważa, że generalnie aborcja powinna być zakazana, zaś 29 proc. opowiada się za jej prawną dopuszczalnością. Zwolennikami edukacji seksualnej w szkołach jest 67 proc. badanych, a przeciwnikami – 19 proc.

Jeśli chodzi o poglądy Polaków na integrację europejską, 41 proc. badanych uważa, że Polska powinna dążyć do jak najściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej, zaś 34 proc. ocenia, że nasz kraj powinien dążyć do zachowania w UE jak najdalej idącej niezależności.

63 proc. Polaków pozostaje niechętna wprowadzeniu w Polsce euro. Przyjęcie europejskiej waluty popiera 15 proc. ankietowanych. Polacy są też dość jednoznacznie niechętni przyjmowaniu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Sprzeciwia się temu 70 proc., akceptuje – 15 proc. badanych.

Zdecydowana większość Polaków nie chce płacić w euro. (Fot. Getty Images)

36 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna dbać przede wszystkim o dobre relacje z Rosją; 30 proc. Polaków oczekuje aktywnej polityki wschodniej i wpierania proeuropejskich dążeń Ukraińców i innych narodów byłego ZSRR.

Według sondażu 51 proc. badanych wyraża sprzeciw wobec ewentualnego ograniczania praw obywatelskich w walce z przestępczością; ograniczenie swobód obywatelskich w celu skutecznego zwalczania przestępczości dopuszcza 36 proc.

Zdaniem 60 proc. badanych samorządy terytorialne powinny mieć szerokie kompetencje do realizacji zadań i usług publicznych. Zwolennikami centralizacji jest 13 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej:

Raport: 57 proc. Polaków kupuje online

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

Raport: Młodzi Polacy niezainteresowani sprawami politycznymi

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement