Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Osoby starsze potrzebują pomocy, najczęściej finansowej

CBOS: Osoby starsze potrzebują pomocy, najczęściej finansowej
Wielu starszych Polaków nie ma żadnego zabezpieczenia finansowego. (Fot. Getty Images)
Osoby starsze potrzebują pomocy. Co piąty ankietowany (22 proc.) powyżej 75 lat deklaruje, że ma trudności w wykonywaniu codziennych czynności - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej w opublikowanym w czwartek raporcie.
Reklama
Reklama

Blisko połowa badanych zna osobiście kogoś starszego, kto ma problemy z wykonywaniem samodzielnie niektórych czynności, 6 proc. respondentów zadeklarowała, że sami są w takiej sytuacji – można przeczytać w raporcie.

Co piąty ankietowany (22 proc.) powyżej 75 lat deklaruje, że ma trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Wśród badanych w wieku 65-74 lat takie trudności ma 13 proc., w grupie 55-64 lata – co jedenasty (9 proc.). Biorąc pod uwagę strukturę gospodarstw domowych osób wymagających wsparcia, wynika, że co czwarta osoba mieszka sama (25 proc.) – podaje raport.

Najwięcej badanych, którzy mają trudności z wykonywaniem samodzielnie niektórych czynności, deklarowało, że potrzebna im jest pomoc finansowa (64 proc.). W następnej kolejności deklarowali: potrzebę pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego (59 proc.), załatwianiu spraw u lekarza, w urzędzie, w banku itp. (59 proc.) oraz udzielanie porad (57 proc.).

Osoby w podeszłym wieku mogą mieć problemy np. w utrzymywaniu czystości czy gotowaniu. (Fot. Getty Images)

Znaczna część badanych wymagających wsparcia chciałaby, żeby ktoś dotrzymywał im towarzystwa, np. w domu, na spacerze, w kościele (45 proc.), pomagał w pielęgnacji w chorobie (40 proc.).

Z raportu wynika, że osoby starsze wymagające pomocy najczęściej wspierane są przez rodzinę. W większości przez dzieci (69 proc.), rzadziej przez współmałżonków (47 proc.), rodzeństwo (26 proc.), wnuki (22 proc.) oraz dalszą rodzinę (18 proc.). Ogółem 94 proc. osób starszych nieradzących sobie z codziennymi obowiązkami może liczyć na pomoc rodziny. Seniorom pomagają również sąsiedzi (26 proc.), przyjaciele (21 proc.) i znajomi (20 proc.).

Z instytucjonalnych form wsparcia – pielęgniarki środowiskowej, opiekunki z ośrodka pomocy społecznej, płatnej opiekunki, pomocy z parafii lub organizacji charytatywnej – starsze osoby korzystają rzadziej – podaje raport.

Z badań wynika, że jedynym obszarem, w którym osoby wymagające wsparcia nie otrzymują niezbędnej pomocy, są kwestie finansowe. "Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) deklarujących, że potrzebuje wsparcia finansowego, takiej pomocy nie uzyskuje" – poinformowano.

W raporcie połączono dane z dwóch badań CBOS z lipca i sierpnia 2019 r. Przeprowadzono je metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej:

W Polsce życie na kredyt popularniejsze niż oszczędzanie

Raport: Długi Polaków coraz większe. Sięgają już niemal 46 mld złotych

Handlarze na targowiskach w Polsce coraz bardziej zadłużeni

Nowe statystyki o zadłużeniu Polaków. Jest gorzej niż sądzono

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama