Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie
"Odsetek osób uważających, że ich najbliższa okolica jest miejscem bezpiecznym i spokojnym, od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i w tym roku sięga 96 proc.". (Fot. Getty Images)
85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania zaznaczają jednak, że odsetek odpowiedzi pozytywnych zmniejszył się w stosunku do zeszłego roku o 4 punkty procentowe. O dwa punkty procentowe wzrósł udział odpowiedzi negatywnych.
Reklama
Reklama

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, czy ich zdaniem Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. 85 proc. odpowiedziało na to pytanie twierdząco, 10 proc. wypowiedziało się negatywnie, zaś 5 proc. nie miało w tej kwestii zdania. Z danych przekazanych przez CBOS wynika, że pozytywniej o poziomie bezpieczeństwa wypowiadają się mężczyźni (87 proc.), w porównaniu do kobiet (83 proc.).

Badanie CBOS wykazało, że opinie pozytywne rosną wraz z wiekiem badanych osób. Ze stwierdzeniem, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, zgadza się 75 proc. najmłodszych respondentów, zaś w grupach powyżej 55. roku życia udział osób wyrażających to przekonanie przekracza 88 proc.

"Odwrotna zależność zachodzi w przypadku wielkości miejsca zamieszkania badanych – mieszkańcy wsi częściej uważają, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie (88 proc.), podczas gdy wśród mieszkańców ponadpółmilionowych miast ten odsetek wynosi 75 proc." - czytamy w komentarzu do badania.

Autorzy badania zaznaczają również, że spośród grup społeczno-zawodowych częściej przekonanie, że w Polsce żyje się bezpiecznie, podzielają przedstawiciele średniego personelu, technicy (92 proc.) oraz emeryci (89 proc.). Najrzadziej zaś zgadzają się z tym stwierdzeniem osoby, które oceniają warunki własnego gospodarstwa domowego jako złe (64 proc.), a także badani w ogóle niepraktykujący religijnie (72 proc.).

"Odsetek osób uważających, że ich najbliższa okolica jest miejscem bezpiecznym i spokojnym, od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i w tym roku sięga 96 proc. To o 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej – jest to zmiana w granicach błędu statystycznego. Udział osób przeciwnego zdania również utrzymuje się w granicach błędu i wynosi obecnie 3 proc." - napisano.

W komentarzu do badania zwrócono również uwagę na brak dużych różnic między opiniami różnych grup społeczno-demograficznych. Jak wskazano, niemal 100 proc. osób pracujących jako średni personel, uważa swoją najbliższą okolicę za bezpieczną i spokojną, także 99 proc. badanych praktykujących religijnie 1–2 razy w miesiącu, 98 proc. chodzących do kościoła co tydzień i taki sam odsetek rolników oraz mieszkańców wsi.

O 3 punkty proc. - do 36 proc. wzrósł natomiast udział respondentów, którzy obawiają się, że staną się ofiarami przestępstwa. Udział osób, które deklarują, że bardzo się tego obawiają, jest zbliżony do zeszłorocznego (3 proc.). Jednocześnie spadł odsetek badanych, którzy nie czują zagrożenia, że padną ofiarą przestępstwa i wynosi on 62 proc.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 15-25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 20,8 proc. – CATI i 13,9 proc.– CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. 

Czytaj więcej:

CBOS: 4 na 5 Polaków planuje wypoczynek wyłącznie w Polsce

CBOS: Koronawirus nie zatrzymał religijnych Polaków

CBOS: Większość Polaków pozytywnie ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama