Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

CBOS: 68 proc. Polaków uważa, że ludziom nie można ufać

CBOS: 68 proc. Polaków uważa, że ludziom nie można ufać
Większość Polaków nie ufa innym ludziom. (Fot. Thinkstock)
Polacy są raczej nieufni: 68 proc. ankietowanych uważa, że ludziom nie można ufać; 25 proc. sądzi, że można; wśród instytucji państwa największym zaufaniem cieszą się władze lokalne i prezydent RP; najmniejszym - partie polityczne i parlament; spadło zaufanie do sądów - wynika z sondażu CBOS.
Reklama

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że Polacy są raczej nieufni. W sumie ponad dwóm trzecim badanych (68 proc.) można przypisać nieufne, ostrożne podejście do ludzi, przy czym jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) demonstruje postawę zdecydowanej nieufności.

Na drugim biegunie sytuuje się 25 proc. ankietowanych, których można określić jako życzliwych, podchodzących do innych ludzi częściej z ufnością niż brakiem zaufania. Duże zaufanie w stosunku do ludzi i otwartość na innych można przypisać co jedenastemu respondentowi (9 proc.).

W ocenie autorów badania, obecny poziom nieufności wobec nieznanych osób jest najwyższy od 2006 roku. W porównaniu z pomiarem z 2016 r. odsetek badanych programowo nieufnych w stosunkach z nieznanymi osobami wzrósł aż o 12 punktów procentowych.

Największą nieufnością cechują się osoby najgorzej wykształcone i o najmniejszych dochodach per capita. Niski poziom zaufania charakteryzuje również osoby mieszkające na wsi, niemające sprecyzowanych poglądów politycznych, a w grupach wiekowych – respondentów w wieku 25–34 lata.

Z kolei im wyższy poziom wykształcenia i lepsza sytuacja materialna ankietowanych, tym mniejsza okazuje się ostrożność i nieufność w stosunku do ludzi. Ogólnie rzecz biorąc - jak podają autorzy badania - okazywaniu większej ufności w stosunku do ludzi sprzyjają wyższe dochody, wyższe wykształcenie i zamieszkiwanie w większych miastach. W grupach społeczno-zawodowych z największą otwartością odnoszą się do ludzi przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, najbardziej nieufni są robotnicy niewykwalifikowani, renciści oraz gospodynie domowe.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 lutego 2018 r. na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

  Komentarze


  • Peło-psl to slugusy złego
   11 marca, 10:00

   dzieki Bogu ze w Polsce rzadzil PiS i ludziska przejrzeli na oczy, peło- psl to dno, zlodziejstwo, korupcja i rozkradanie majatku narodowego, oni dzialali na szkode Polski i z korzyscia dla globalnej upadnej kasty bo im wmowili ze sa jej czescia, kompletnie pozwolili sie zniewolic,

  • THC
   12 marca, 22:08

   Nie dziwie sie, ze polacy sobie nie ufaja. hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama