Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: 68 proc. Polaków uważa, że ludziom nie można ufać

CBOS: 68 proc. Polaków uważa, że ludziom nie można ufać
Większość Polaków nie ufa innym ludziom. (Fot. Thinkstock)
Polacy są raczej nieufni: 68 proc. ankietowanych uważa, że ludziom nie można ufać; 25 proc. sądzi, że można; wśród instytucji państwa największym zaufaniem cieszą się władze lokalne i prezydent RP; najmniejszym - partie polityczne i parlament; spadło zaufanie do sądów - wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że Polacy są raczej nieufni. W sumie ponad dwóm trzecim badanych (68 proc.) można przypisać nieufne, ostrożne podejście do ludzi, przy czym jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) demonstruje postawę zdecydowanej nieufności.

Na drugim biegunie sytuuje się 25 proc. ankietowanych, których można określić jako życzliwych, podchodzących do innych ludzi częściej z ufnością niż brakiem zaufania. Duże zaufanie w stosunku do ludzi i otwartość na innych można przypisać co jedenastemu respondentowi (9 proc.).

W ocenie autorów badania, obecny poziom nieufności wobec nieznanych osób jest najwyższy od 2006 roku. W porównaniu z pomiarem z 2016 r. odsetek badanych programowo nieufnych w stosunkach z nieznanymi osobami wzrósł aż o 12 punktów procentowych.

Największą nieufnością cechują się osoby najgorzej wykształcone i o najmniejszych dochodach per capita. Niski poziom zaufania charakteryzuje również osoby mieszkające na wsi, niemające sprecyzowanych poglądów politycznych, a w grupach wiekowych – respondentów w wieku 25–34 lata.

Z kolei im wyższy poziom wykształcenia i lepsza sytuacja materialna ankietowanych, tym mniejsza okazuje się ostrożność i nieufność w stosunku do ludzi. Ogólnie rzecz biorąc - jak podają autorzy badania - okazywaniu większej ufności w stosunku do ludzi sprzyjają wyższe dochody, wyższe wykształcenie i zamieszkiwanie w większych miastach. W grupach społeczno-zawodowych z największą otwartością odnoszą się do ludzi przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, najbardziej nieufni są robotnicy niewykwalifikowani, renciści oraz gospodynie domowe.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 lutego 2018 r. na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama