Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

CBOS: 49 proc. badanych realizuje dwupokoleniowy model rodziny

CBOS: 49 proc. badanych realizuje dwupokoleniowy model rodziny
Polacy preferują dwupokoleniowe rodziny. (Fot. Getty Images)
49 proc. badanych Polaków realizuje dwupokoleniowy model rodziny, 22 proc. - wielopokoleniowy; 11 proc. stanowią osoby z bezdzietnych małżeństw, 10 proc. - osoby żyjące samotnie; 3 proc. deklaruje związek partnerski z osobą odmiennej płci, a 1 proc. - związek homoseksualny - wynika z badania CBOS.
Reklama

CBOS zapytał respondentów m.in. o to, czy chcieliby kontynuować model rodziny, w której byli wychowani. Zdecydowana większość - 84 proc. odparła twierdząco, w tym 45 proc. było w tej sprawie zdecydowanych. Powielania wzorców uniknąć chce 14 proc., a 2 proc. nie wyraziło zdania na ten temat.

W opublikowanym na początku tygodnia badaniu zestawiono ponadto preferowane modele życia z aktualną sytuacją, w jakiej znajdują się ankietowani.

Najwięcej, 49 proc. badanych obecnie żyje w rodzinie dwupokoleniowej, czyli składającej się z rodziców i dzieci. 22 proc. realizuje wielopokoleniowy model, 11 proc. żyje w małżeństwie bez dzieci, 10 proc. - samotnie, a 1 proc.- w pojedynkę wychowuje dziecko. 3 proc. badanych znajduje się w związku partnerskim z osobą odmiennej płci, a 1 proc. - w związku homoseksualnym. Żadnego z powyższych modeli nie wybrało 3 proc. ankietowanych.

Dwupokoleniowa rodzina jest też modelem najbardziej pożądanym - za najlepszą formę życia uznaje go 55 proc. pytanych. W rodzinie wielopokoleniowej chciałoby żyć 32 proc, a po 3 proc. - w małżeństwie bez dzieci, w samotności lub w związku nieformalnym z osobą odmiennej płci. 1 proc. badanych chciałoby żyć w homoseksualnym związku partnerskim.

Spośród osób żyjących samotnie 23 procentom odpowiada ten stan, ale 38 proc. i 26 proc. chciałoby żyć odpowiednio w rodzinie dwu- lub wielopokoleniowej. Najwięcej zadowolonych jest wśród osób pochodzących z dużych rodzin - 81 proc. z nich taki model uważa za najlepszy. Również wśród osób z rodzin dwupokoleniowych spełnia się wysoki odsetek badanych - 78 proc.

W małej rodzinie z dziećmi chciałoby żyć 59 proc. osób będących w bezdzietnym małżeństwie, a także 57 proc.samotnych rodziców. 46 proc. badanych żyjących w heteroseksualnym związku partnerskim taką formę uważa za najlepszą, ale 43 proc. z nich chciałoby stworzyć rodzinę dwupokoleniową. W przypadku związków homoseksualnych 57 proc. za najlepszy model uważa związek partnerski, a 43 proc. - model rodziny składającej się z rodziców i dzieci.

CBOS sprawdził także potrzeby prokreacyjne ankietowanych. Jedynie 2 proc. z nich odpowiedziało, że w ogóle nie chce mieć dzieci. 47 proc. chciałoby mieć dwoje dzieci, 28 proc. - troje, a 6 proc. - jedynaka. Czworo dzieci chciałoby mieć 7 proc. a więcej - 4 proc. 2 proc. badanych odpowiedziało, że "tyle, ile się zdarzy". Wśród respondentów 23 proc. w ogóle nie ma dzieci, 20 proc. ma jedno, 35 proc. - dwoje, 15 proc. - troje, 4 proc. - czworo, a pięcioro i więcej - 3 proc.

Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10–17 stycznia na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama