Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: 31 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 54 proc. ocenia ją źle

CBOS: 31 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 54 proc. ocenia ją źle
Ponad połowa Polaków krytycznie ocenia obecną sytuację w Polsce. (Fot. Getty Images)
W sierpniu 31 proc. badanych uważało, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, a 54 proc. było przeciwnego zdania. Opinii na ten temat nie miało 15 proc. – wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

W porównaniu z lipcem odsetek osób oceniających ogólną sytuację w kraju jako złą wzrósł o 8 punktów procentowych (54 proc. wobec 46 proc.) i wrócił tym samym do poziomu z marca tego roku.

O 6 punktów procentowych spadł z kolei odsetek badanych niezdecydowanych w tej kwestii (15 proc. wobec 21 proc. w lipcu), a o 2 punkty odsetek oceniających obecną sytuację pozytywnie (31 proc. wobec 33 proc. w lipcu). Od września ubiegłego roku utrzymuje się przewaga krytycznych ocen ogólnej sytuacji w Polsce.

CBOS zwraca uwagę, że oceny ogólnej sytuacji w Polsce są wyraźnie zależne od preferencji politycznych respondentów. Pozytywne oceny przeważają znacząco wśród sympatyków koalicji rządzącej (Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski). Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominują opinie krytyczne.

Z sondażu wynika, że negatywne oceny przeważają też wśród osób niezdecydowanych, na kogo głosować i wśród niezamierzających głosować. Znaczący wpływ wywiera tutaj również ogólna orientacja polityczna ankietowanych – 57 proc. zwolenników prawicy uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, podczas gdy wśród sympatyków lewicy odsetek ten wynosi zaledwie 8 proc.

Sytuację w kraju częściej pozytywnie oceniają osoby starsze (50 proc. respondentów w wieku 65 plus wobec 12 proc. w grupie 18-24 lata), żyjące w mniejszych miejscowościach (35 proc. na wsi wobec 20 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców), a także gorzej wykształcone (44 proc. wśród respondentów z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym wobec 22 proc. badanych z wykształceniem wyższym).

Duże znaczenie ma również uczestnictwo w praktykach religijnych – 51 proc. osób uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu ocenia sytuację w kraju pozytywnie, podczas gdy wśród zupełnie niepraktykujących jest to ledwie 11 proc. Wśród grup społeczno-zawodowych najwięcej ocen pozytywnych zaobserwowano u rencistów (57 proc.) i emerytów (46 proc.), a najwięcej negatywnych u kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (70 proc.), pracowników usług, a także pracujących na własny rachunek (po 69 proc.).

Badanie przeprowadzono od 16 do 26 sierpnia 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1 167 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanych z rejestru PESEL.

Czytaj więcej:

CBOS: Od marca 2020 r. więcej Polaków obawia się biedy

CBOS: Opinie Polaków w kwestiach społeczno-politycznych są coraz częściej liberalne

GUS: Coraz więcej rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama