Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Były szef MI6: "Huawei to wielkie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii"

Były szef MI6: "Huawei to wielkie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii"
Huawei da chińskiej firmie możliwość sprawowania kontroli nad "społeczeństwami i innymi narodami". (Fot. Getty Images)
Chiński koncern technologiczny Huawei stwarza tak wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, że rząd nie może mu pozwolić nawet na ograniczoną rolę w budowaniu sieci 5G - oświadczył wczoraj były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove.
Reklama

Jego zdaniem, zdolność do kontrolowania komunikacji i danych transmitowanych kanałami Huawei da chińskiej firmie możliwość sprawowania kontroli nad "społeczeństwami i innymi narodami". Dearlove, który kierował MI6 w latach 1999-2004, zawarł to ostrzeżenie w przedmowie do raportu o Huawei przygotowanego przez Henry Jackson Society.

Dearlove wyraził nadzieję, że brytyjski rząd będzie miał czas na ponowne rozważenie decyzji w sprawie Huawei.

Dearlove kierował MI6 w latach 1999-2004. (Fot. Getty Images)

W kwietniu media ujawniły, że rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że firma Huawei nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, jednak będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego. Reuters odnotowuje, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.

Były szef MI6 stwierdził, że jest bardzo niepokojące, iż brytyjski rząd - jak się wydaje - postanowił złożyć rozwój części "najbardziej wrażliwej, krytycznej infrastruktury" w ręce chińskiej firmy. Podkreślił, że w komunistycznych Chinach ostatecznie nikt nie jest w stanie funkcjonować w sposób wolny od kontroli przywództwa partii komunistycznej.

Zdaniem Dearlove'a, na decyzję Londynu nie powinna wpływać groźba ekonomicznych kosztów związanych albo z opóźnieniem 5G albo z koniecznością wybrania mniej sprawnego i droższego dostawcy.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

 

  Komentarze


  • 447
   18 maja, 01:27

   Izrael walczy o kontrakty, wpływ na społeczeństwo bu ha ha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama