Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Były premier Jan Krzysztof Bielecki na konferencji UCL LEADERS

Były premier Jan Krzysztof Bielecki na konferencji UCL LEADERS
Jan Krzysztof Bielecki. (Fot. Estelle Cieśla)
Gościem specjalnym tegorocznej konferencji 'LEADERS: Poland in a Global World', organizowanej przez stowarzyszenie polskich studentów na University College London był były premier Jan Krzysztof Bielecki. Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat rozwoju innowacyjności, tożsamości narodowej i przyszłości Polski.
Reklama
Reklama

Druga edycja "LEADERS: Poland in a Global World", jednej z największych multidyscyplinarnych konferencji w Londynie, odbyła się 3 lutego na jednej z czołowych uczelni w Wielkiej Brytanii - University College London (UCL). Ponad 200 polskich studentów z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii uczestniczyło w dyskusji na temat aktualnych możliwości i wyzwań stojących przed Polską w kontekście globalnej sytuacji gospodarczej i politycznej.

Konferencja LEADERS, na której przedstawiciele świata ekonomii, biznesu, nauki i kultury rozmawiali o przyszłości Polski w kontekście globalnym, nie tylko stanowi pole do dyskusji i wymiany myśli, ale także służy jako platforma do budowania wizerunku Polski.

Hasło przewodnie konferencji brzmiało: "Polska w globalnym świecie". (Fot. Gosia Skibińska)

Hasło przewodnie konferencji brzmiało “Polska w globalnym świecie”. Eksperci z różnych dziedzin prowadzili dyskusje na temat przyszłości Polski w kontekście polskiej gospodarki, nauki i kultury. Uczestnicy w panelu gospodarczym - Andrzej Klesyk, były prezes PZU, Michał Kobosko, szef polskiego oddziału waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council, Iwona Kozera z EY, dr Paola Subacchi i Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, próbowali odpowiedzieć na pytanie czy ambicja Polski, żeby dołączyć do grupy G20, przedstawicieli 19 najpotężniejszych gospodarek świata oraz Unii Europejskiej, jest realnym celem? Pytanie wywołało mieszane uczucia u panelistów i dyskusja opierała się na tym jak można wykorzystać gospodarczy potencjał Polski w Środkowo-Wschodniej Europie.

Były premier Jan Krzysztof Bielecki, który był głównym gościem tegorocznej konferencji, w swoim wystąpieniu razem z Wojciechem Szelągiem, szefem redakcji biznesowej Polsat News, dyskutował na temat kulturowych wyzwań stawianych przed Polską w przeszłości, postawionej wobec potęgi trzech mocarstw: Austrii, Prus i Rosji. “Niepewność, złudzenie i niepokój - to są główne problemy na Zachodzie, od których szybko nie uciekniemy” - zauważył Jan Krzysztof Bielecki.

Ponad 200 polskich studentów z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii uczestniczyło w Konferencji UCL LEADERS. (Fot. Gosia Skibińska)

“Tworzymy technologie, które mają na celu zmienić naszą przyszłość, ale w rzeczywistości nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakim kierunku zmierza robotyzacja, nie wspominając o problemach etycznych, które może stwarzać sztuczna inteligencja. Mamy dobrze zdefiniowane problemy globalne, takie jak rosnące rozwarstwienie finansowe, ale nie mamy pojęcia jak je rozwiązać. Co zrobić? Jakie zasady należy przestrzegać w okresie niepewności i nieporządku? Cóż, moje doświadczenie nauczyło mnie jednej rzeczy: podstawowe wartości nie ulegają zmianie. Tak więc, moja sugestia jest następująca - należy postępować według słów Roberta Browning, absolwenta UCL: Cel, jeśli został osiągnięty, czy nie, czyni wspaniałe życie: staraj się być Szekspirem, resztę pozostawić losowi” - zakończył swoje przemówienie Jan Krzysztof Bielecki.

Ostatni panel kulturowy próbował odpowiedzieć na pytanie “Co to znaczy być Polakiem” i wzięli w nim udział: Gosia Baczyńska, jedna z najbardziej cenionych projektantek mody, Barbara Schabowska-Maszenda, szefowa TVP kultura, Dominika Wielowieyska, dziennikarka "Gazety Wyborczej", dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge oraz Paweł Potoroczyn, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Obserwując setki polskich studentów za granicą, dyskusja toczyła się na temat tego, czym jest Polska tożsamość współczesnych Polaków i czy napływ innych kultur wpływa na polskie wartości i kulturę.

W Wielkiej Brytanii dumnie reprezentujemy swój kraj poprzez konferencje takie jak UCL LEADERS... (Fot. Gosia Skibińska)

Paweł Potoroczyn zakończył panel podsumowując: “Duma bez pychy, wolność bez warcholstwa, powaga bez zadęcia, mądrość bez nieomylności i humor bez rechotu. Byłoby koszmarną stratą, gdyby zostały z tego pycha, zadęcie i rechot”.

Dyrektor marketingu w stowarzyszeniu polskich studentów na UCL Ola Nowak tłumaczy, że LEADERS jest konferencją, która została stworzona, aby pokazać, że Polska jest krajem, który ma wiele do zaoferowania na międzynarodowej scenie.

"Jako polscy studenci w Wielkiej Brytanii dumnie reprezentujemy swój kraj poprzez konferencje takie jak UCL LEADERS i chcemy pokazać, że zależy nam na przyszłości Polski i liczymy na to, iż nasza konferencja będzie inspiracją dla wielu studentów przy podejmowaniu przyszłych decyzji zawodowych" -  podsumowała.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama