Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Burmistrz Londynu uczcił z Polakami 100-lecie odzyskania niepodległości

Burmistrz Londynu uczcił z Polakami 100-lecie odzyskania niepodległości
Na uroczystości pojawiło się wielu przedstawicieli Polonii, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (Fot. Twitter/@SadiqKhan)
'Macie wspaniały wkład w rozwój tego miasta - nie tylko teraz, ale na przestrzeni ostatnich stu lat - i niech to trwa jak najdłużej' - przekazał wczoraj burmistrz Londynu Sadiq Khan podczas przyjęcia w ratuszu miejskim z okazji stulecia niepodległości Polski.
Reklama

W trakcie wieczornego wydarzenia - które zbiegło się w czasie z setną rocznicą uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych - swoją historię życia w Londynie opowiedziały trzy kobiety: ocalała z Holokaustu polsko-żydowska aktywistka Lili Pohlmann, działaczka na rzecz kultury polskiej i szefowa Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) Joanna Młudzińska, a także inwestująca w innowacyjne technologie bizneswoman Marta Krupińska, która w ubiegłym roku znalazła się na liście tysiąca najbardziej wpływowych londyńczyków Progress 1000.

W ciągu niemal dwóch godzin, historię obecności Polaków w Londynie - począwszy od okresu przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości do współczesności - opowiedziano w oparciu o doświadczenia trzech mówców i pięciu wykonawców, grajacych muzykę klezmerską, chór dziecięcy z pieśniami patriotycznymi, duet muzyki klasycznej, grupę tańca ludowego i współczesny pop.

Sadiq Khan podkreślił wkład polskich londyńczyków w rozwój brytyjskiej stolicy. (Fot. Twitter/@SadiqKhan)

Organizatorzy przypomnieli także m.in. o polskich uchodźcach po powstaniu listopadowym, emigracji polskich Żydów pod koniec XIX wieku, a także okresie, kiedy Londyn był siedzibą rządu na uchodźstwie, o czym opowiadał przygotowany przez ambasadę RP w Londynie a także Agnieszkę Chmurę i Konrada Jagodzińskiego, serial dokumentalny #RepublicInExile.

Jednocześnie zaprezentowano wystawę ponad 600 zdjęć przygotowanych przez Jolantę Piesakowską-Jackson w ramach kampanii #MyLondyn, dokumentującej pobyt Polaków w Londynie.

Otwierając wydarzenie w City Hall, burmistrz Sadiq Khan podkreślił współczesne znaczenie blisko 200 tysięcznej społeczności Polaków mieszkających w brytyjskiej stolicy, a także zapewnił, że będzie walczył o ochronę ich praw w obliczu planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Swoje wystąpienia wygłosili także ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którzy spotkał się z Khanem rozmawiając o możliwych obszarach współpracy pomiędzy obiema stolicami.

"W kontekście Brexitu stwierdziliśmy, że tym bardziej trzeba zacieśniać współpracę pomiędzy miastami: Warszawą i Londynem. To szczególnie istotne zwłaszcza w takich dziedzinach, które mają olbrzymi potencjał: nowe technologie, czy rozwój start-upów" - przekazał w rozmowie z polskimi mediami Trzaskowski.

"To moja pierwsza wizyta jako prezydenta miasta stołecznego Warszawy za granicą. (...) W kolejnych tygodniach będziemy rozmawiali już o konkretach" - zapewnił, wskazując m.in. na rozwój inteligentnych technologii i walkę ze smogiem.

Polacy celebrowali 100-lecie odzyskania niepodległości w londyńskim City Hall. (Fot. Twitter/@SadiqKhan)

Wcześniej Khan złożył życzenia Polakom w internecie, m. in. publikując na Twitterze krótki film, w którym podkreślał, że "polscy londyńczycy wzbogacili nasze społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, sprawiając, że nasza stolica jest lepszym i jaśniejszym miejscem do życia".

"Mój przekaz dla polskich i innych wschodnioeuropejskich londyńczyków, którzy świętują stulecie niepodległości swoich państw, jest taki: to jest wasz dom i zawsze będziecie tutaj mile widziani. Właśnie dlatego, pośród niepewności związanej z Brexitem, robię wszystko, co w mojej mocy, aby stać w obronie waszych praw i pokazać, że Londyn jest otwarty na wszystkich" - oświadczył burmistrz.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama